Belediye Ne İş Yapıyor Ne İş Yapmalı !

Belediye Ne İş Yapıyor Ne İş Yapmalı !
  • Fuar alanı
  • Kültür Park
  • Yeni otobüs terminal binası
  • Galericiler sitesi
  • Postane Meydanı’nın yayalaştırılması
  • Otopark sorununun çözülmesi
  • Yeşil alanlar
     

Her seçimde bolca duyduğumuz seçim vaatlerinden birkaç başlığı yukarıda sıraladım. Yolda yürüyen herhangi bir vatandaşı çevirip sorsanız Elazığ’ın eksiklerini yukarıda sıraladığımız eksiklerden birini veya bir kaçını muhakkak dillendirecektir. Aslında bu eksikleri dillendirenlerin hakkı da yok değil. Muhakkak bu eksiklerin seçimle gelecek belediye başkanı tarafından giderilmesi Elazığ’a büyük katkı sağlayacaktır. Yukarıda madde madde sıraladığımız yatırımların memleketimize kazandırılması elbette Elazığ’ımıza olumlu getirileri olacaktır ama bunların hiç biri çevre illerden geri kalmış, işsizliğin Türkiye ortalamalarının çok üzerinden olan, yatırımlardan cüzi miktarda nasiplenen Elazığ’ın asıl sorunlarını çözemeyecektir.

Seçilecek olan belediye başkanını hali hazırda çözüm bekleyen sorunların yanında ekonomik bağlamda Elazığ’ı merkezi yönetime gebe olmaktan kurtaracak, istihdam sağlayacak, belediyenin kaynaklarını il dışında değil de Elazığ’da bırakacak bir takım yatırımlara öncelik vermesi yukarıda sıraladığımız yatırımlardan daha öncelikli olduğunu düşünüyorum.

-          Yıl 2009. Isparta Belediyesi Andık Deresi içme suyunun şişlenip pazarlanması amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruyor. Bakanlık Isparta Belediyesi’nin 2009 yılında yaptığı başvuruya 1 yıl sonra 2010’da cevap vererek tesisin Isparta’ya kazandırılmasına onay veriyor.

-          Yıl 1990 Malatya Belediyesi ve Malatya İl Özel İdaresi işbirliği ile Malatya Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret Limitet Şirketi kuruluyor. 23 yıl önce kurulan şirket yıldan yıla büyüyerek gerek istihdam gerekse Malatya ekonomisine katkısı ile çevre illerin gıpta ile baktığı bir kuruluş olmayı başarıyor.

Sadece iki örnekle anlatmak istediğimi özetlemek istedim. Bu örnekler çoğaltılabilir elbette.

Eskiden belediye başkanları yol yaptık, çeşme yaptık, bulvar yaptık, yeşil alan yaptık gibi söylemlerle oy alır ve yine aynı vaatler ile oy isterlerdi. Ama geldiğimiz noktada belediyelerin etki alanları daha geniş. Kendi işletme ve iştiraklerini kurarak hem kaynak elde etme hem de vatandaşlarına istihdam yaratma adına birçok özgürlüğe sahip. Peki, bu işletme ve iştirakler başlığı altında Elazığ Belediyesi ne durumda. Şimdi bu yazıyı okuyorsanız lütfen bu iki soruya cevap vererek durum tespitini siz yapın.


1)      Elazığ Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü kim?

2)      Elazığ Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı kaç şirket var?

Eğer bu iki sorunun cevabını biliyorsanız ve ikinci soruyu cevaplarken unuttuğunuz pek çok şey varsa o halde sorun yok demektir. Fakat ikinci soruda sayacaklarınız bir elin parmaklarını geçmiyorsa işte burada bir sorun var demektir.


Vatandaşın tercihleri artık çok farklı ve çeşitli. Şöyle ki eskiden zam vereceğim sizi para ile ihya edeceğim gibi seçim vaatleri ile birçok parti baraj sorunu yaşamadan meclise girerdi. Ama şimdi Sayın Başbakan zam yapamam bütçe sarsılır açık veririz diyerek %50’nin üzerinde oy alıyor.

Elazığ halkı yeni belediye başkanından, yılın büyük bir çoğunluğunda boş kalacak binalar yerine, ceplerinden çıkacak olan paraların tekrar ceplerine gireceği yatırımlar istemeli ve böylece lafta kalan “Elazığ bölgenin cazibe merkezidir” sözünün hayata geçirilmesini sağlamalıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom