Hastane Önünde “Seçim Sandığı”

Hastane Önünde “Seçim Sandığı”

Meşhur bir türkü vardır.
“Hastane önünde incir ağacı,
Doktor bulamadı bana ilacı” şeklinde sözleri olan.

Bir önceki milletvekili genel seçimlerinde dillerde olan ve her toplantıda “Bölge Hastanesi” olarak kamuoyuna duyurulan fakat aradan geçen yaklaşık 4 yıldan bu güne herhangi bir gelişme yaşanmayan Bölge Hastanesi veya diğer adı ile Şehir Hastanesi yerel seçimler yaklaşırken tekrar gündeme geldi. Daha önce iktidar vekillerinin çelişkili açıklamaları ile ne zaman temel atılacağı yılan hikâyesine dönen hastanenin 19 Aralıkta temelinin atılacağı duyuruldu. Bu haberin Elazığ’ımıza hayırlı olsun diyerek yazının asıl konusuna girelim.

Öncelikle bir not düşelim ki seçim yatırımı olsun olmasın hastanenin yapılacak olması elbette ki Elazığ için önemli bir gelişme.

Peki, kamu yararına yapılacak olan Şehir Hastanesi’nin temelinin atılacağı haberini kim vermeli?

Elazığ AKP milletvekilleri bu haberi verebilir. İktidarda olan partilerinin Elazığ’ yatırım yaptığını, bu yatırımlarla Elazığ’ın sağlık noktasında çok ileri bir noktaya geleceğini söyleyebilir böylece kendilerinin hizmet ürettiklerini söyleyebilir.

Elazığ Valisi açıklayabilir. Valilik makamı, devletin illerdeki temsilcileridir ve devlet eli ile yapılacak yatırımları Valilik Makamı açıklayabilir.

Sağlık Bakanlığı, Kamu Özel Ortaklığı Dairesi, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı, Kamu Hastaneler Birliği gibi birçok kurum bu açıklamayı yapabilir kamuoyunu bilgilendirebilir.

Ama nedense ilimizde bu tür konular nedense olması gerektiği gibi gerçekleşmiyor. Şuan sadece iktidar partisinin aday adayı olan ve adaylık süreci öncesinde sadece partiye üye olan Sayın Mücahit YANILMAZ, Şehir Hastanesi’nin temel atma tarihini açıklayabiliyor.

“Temiz Siyaset” tüm partilerin ortak paydasıdır. Fakat bu söylem seçim zamanları rafa kaldırılır, kimse bu ortak paydada buluşamaz.

Muhalefet patilerinin böyle bir seçim taktiği yoktur. Yani merkezi hükümetin yaptığı yatırımlar ile oy isteyemez aksine Hükümeti eleştirerek oy almaya çalışır.

Sayın YANILMAZ hükümetin Elazığ’a yapacağı hastanenin temel atma tarihini açıklayarak bir sempati toplama seçim takvimi ilerlerken kendisini bu süreçte öne çıkarma adına böyle bir açıklama yapmış olabilir. Fakat bu tutum temiz siyasete yakışmadı. Çünkü bu açıklama Sayın YANILMAZ’a değil de iktidarın temsilcileri olan milletvekillerine veya bu projeyi yürüten Sağlık Bakanlığı’na düşer. Sayın YANILMAZ bu açıklama ile oy potansiyelini yükselteceğini düşünüyorsa yanılgıya düşer. Bizler Sayın Mücahit YANILMAZ’dan kendi hizmetlerini açıklaması bekliyoruz. Eğer bu açıklama ile Sayın YANILMAZ oy bekliyorsa bende acizane bir hatırlatma yaparak merkezi hükümet tarafından göz ardı edilen bir detayın açıklamasını Sayın YANILMAZ’dan bekliyorum.

Sizlerde hatırlarsınız ki Elazığ halkı 5 günde 150 bine yakın imza atarak büyükşehir belediyesi olma iradesini ortaya koymuş daha sonra toplanan imzalar genel merkez, gerekli bakanlar ve başbakana iletilmek üzere Ak Parti Elazığ il Başkanlığı’na teslim edilmişti.
Şimdi Sayın Mücahit YANILMAZ’a sormak istiyorum.

•    Vatandaşlar tarafından imzalanan 150 bine yakın mektuptan haberiniz var mı?
•    İl Başkanlığınıza teslim edilen mektupların akıbeti hakkında ne söyleyebilirsiniz?
•    Elazığ halkı büyükşehir olmak için mücadele ederken siz o tarihlerde neredeydiniz?
•    Bugün Elazığ Belediye Başkanlığı’na adaysınız. Kampanyaya destek verip Elazığ Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmak ister miydiniz?

Bu sorular arttırılabilir. Henüz Belediye Başkanı Adayı iken iktidar partisinin Elazığ’a yaptığı veya yapacağı olumlu şeylerin müjdesini verebiliyorsanız, Elazığ’ın alamadığı hizmetlerin de nedenleri ile açıklamakta size düşer o zaman Sayın Mücahit YANILMAZ. Hükümet yapacağını yapar biz hükümetten ziyade Sayın Mücahit YANILMAZ’ın ne yapacağını merak ediyoruz. Son olarak Sayın YANILMAZ’a bir soru ile yazımı noktalamak istiyorum.
Sayın Mücahit YANILMAZ; Has Parti siyaset hayatını sürdürüyor olsaydı ve kurucu üyesi olduğunuz Has Parti’den Elazığ Belediye Başkanı adayı olsaydınız oy toplamak için ne söylerdiniz?

SELAM VE DUA İLE

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom