Elazığ Belediyesi A.Ş

Elazığ Belediyesi A.Ş

Seçim takvimi işleye dursun adayların çalışmaları ve bu çalışmalara paralel olarak adayların seçmenlere vaatleri diğer bir değişle Elazığ’a yapacakları hizmetleri yavaş yavaş kamuoyuna yansımaya başladı.

Her belediyenin yapmakla yükümlü olduğu görevleri vardır. Yol, bulvar,  parklar, yeşil alanlar, içme suyu işleri gibi yatırımlar bir belediyenin yapması zorunlu olan işler. İşler diyorum çünkü bunlar birer yatırım ya da hizmetten ziyade belediyelerin asli görevleri arasında. Bu yazıda Elazığ Belediyesi’nin “ZATEN” yapması gerekenleri değil de yapabileceği, yapması gerektiği ve dahi geç kaldığı bir takım alanlar hakkında bir iki kelime kaleme alacağım.

Türkiye’de belediyeler artık yol su park bahçe hizmetlerinin yanı sıra hem istihdam üreten hem de belediyelere gelir sağlamak amacıyla farklı iş kollarında da faaliyet göstermeye başladı. Önceki yazılarımda bu tür gelir ve istihdam sağlayan belediyelere örnek vererek kısaca değinmiştim fakat bu yazıda konuyu biraz daha açarak sizlerle baylaşacağım.

Birkaç örnek vermek gerekirsek:

* Mesele Elazığ Belediyesi Meşhur Karaçalı Suyu’nu şişeleterek piyasaya sürebilir. Ki eminim Elazığ halkı Bursa, Erzurum, Diyarbakır gibi illerden gelen sular yerine kendi suyunu içecek böylece hem orada çalışan hemşerilerinin istihdam edilmesine ve bununla beraber şehrin ekonomisine katkı sağlayacaktır.

* Mesela Elazığ Belediyesi Baskil’de bir kayısı işleme ve yoğunlaştırılmış meyve suyu fabrikası açabilir. Böylelikle hem sahipsizlikten şikâyet eden hem de mahzunlaşmış Baskil’in yüzünü güldürebilir ve böylece hem Baskil hem de Elazığ’ın ekonomisini canlandırabilir.

* Mesela Elazığ Belediyesi Alacakaya’da bir mermer işleme fabrikası açabilir. Dünya da yalnız Elazığ’da bulunan Vişne Mermer’i gereken kıymete ulaştırabilir. Bunun yanında yine istihdam alanı yok denecek kadar az olan Alacakaya’yı ve böylelikle Elazığ’a canlılık kazandırabilir.

* Yine Elazığ Belediyesi Sivrice’de göl kenarında güzel bir otel inşa edebilir. Süper Lig’de top koşturan takımına destek olabilir böylece günübirlik gelip maç yapan ve Elazığ’dan ayrılan futbol kulüplerinin Elazığ’da daha uzun süre kalmalarını sağlayabilir. Bununla beraber Elazığ’da bölgesel, ulusal veya uluslararası toplantılar yapılmasını sağlayabilir.

Bu misaller çoğaltılabilir. Ağın, Arıcak, Karakoçan, Kovancılar, Keban, Maden, Palu. Üzerinde konuşmadığımız ilçeler. Fakat bu ilçelerde neler yapılabileceğini bizlerde yetkililerde biliyor.

Şimdi birileri bunun örnekleri var mıdır diye düşünebilir kafada soru işareti bırakmamak için birkaç örnek verelim.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğaltaş Elemanları Üretim Fabrikası.

Isparta Belediyesi Bims Blok Fabrikası

Kızılcahamam Belediyesi Maden Suyu Fabrikası

Malatya Belediyesi Yoğunlaştırılmış Meyve Suyu Fabrikası (Yapım Aşamasına)

Kemer Belediyesi Parke Taşı Fabrikası

Aydın Çine Belediyesi Topçam Su Fabrikası

Liste uzayıp gidiyor fakat ne acıdır ki Elazığ’da bu listeye dahil edebileceğimiz bir tesis maalesef yok.

Seçim sürecindeyiz ve adaylar mahalle mahalle gezerek neler yapacaklarını anlatacaklar. Artık Başkan adaylarından, 30 Mart’ta koltuğa oturacak Belediye Başkanı’ndan bunları isteme zamanıdır. Artık oylarımızı yeşil alanlara çeşmelere kilit parke döşenen kaldırımlara değil de ekonomiyi canlandıracak Elazığ’da işsizliği azaltacak göçü önleyecek projeler üreten adaya vermenin en doğrusu olduğu kanısındayım. Ve umarım Elazığ halkı bu seçimde sandığa gittiğinde oyunu etkileyecek kıstasları değiştirir ve küçük vaatlerle değil de büyük projelerle kapısını çalan adayı destekler.

SELAM VE DUA İLE

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom