Saraç’tan Trafik Sorunu Açıklaması

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Elazığ Şube Başkanı Halil Saraç, trafik sorununun Türkiye’nin en önemli sorunlarından olduğunu söyledi.

Saraç’tan Trafik Sorunu Açıklaması Güncel

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Elazığ Şube Başkanı Halil Saraç, trafik sorununun Türkiye'nin en önemli sorunlarından olduğunu söyledi.

Trafik terörüne kurban giden insanların sayısındaki artışın gün geçtikçe çoğaldığını, trafik kazalarının sıradanlaştığını ifade eden Saraç, çözüme yönelik bir ümitsizlik, kazalara karşı duyarsızlık ve umursamazlığın görüldüğünü söyledi. Saraç, "Türkiye'de trafik, ceza sistemi üzerine kuruludur. Gelişmiş toplumlarda trafik denetimleri yapıldığı için değil, bir gereklilik olduğu için herkes kurallara uymaktadır. Türkiye'de ödüllendirme, iyi tutum ve davranışların teşviki adına bir uygulama bulunmamaktadır. Oysa sosyal yaşamda ceza kadar ödül de düzenleyici ve belirleyici bir unsur olarak kullanılmaktadır. Örnek açısından, kasko indirimleri, araç sigorta indirimleri, araç vergilerinden indirimler gibi çeşitli ödüllendirmeler, teşvik amacıyla kullanılabilecek uygulamalardandır. Uygar trafik yönetimi bilinçli sürücülerle sürdürülür. Bunu sağlayabilmemiz için de trafikle ilgili topluma çeşitli seminerler düzenlenmelidir.

Aksi durumda, ülke olarak daha uzun yıllar trafik faciasını yaşamak zorunda kalırız. Her yıl trafik terörüne üzülerek söylüyoruz ki, 5 binin üzerinde kurban veren bir ülkeyiz. Trafik kazaları tamamen ortadan kaldırılmaz, ancak asgari seviyeye indirmek adına, toplumdaki her kesimin üzerine düşen görevi layığı ile yapması gerekir. Her gün birkaç saatimizi geçirmiş olduğumuz trafik ortamında kurallara uymamız gerekmektedir" dedi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom