Migrene Botoxlu Çözüm

Trendy Sağlık Kliniği Medikal Estetisyen Hekim Dr. Oktay Halisdemir

Migrene Botoxlu Çözüm Sağlık
Son birkaç yıldır yapılan çalışmaların, botoksun kronik migrenli hastalarda etkin olduğunu gösterdiğini, 12 haftalık sürelerle tekrarlanan botoks enjeksiyonlarıyla migren ataklarının sıklığının yılda yüzde 70 oranında azaldığını kaydetti. Tedavi ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Halisdemir merak edilenleri sizler için anlattı…
 
Sağlık Bakanlığı, Botoks’un Türkiye’deki kullanım ruhsatını kronik migreni olan yetişkinlerde baş ağrısının önleyici (proflaktik) tedavisini içerecek şekilde genişletti. Yapılan açıklamada; Botoks tedavisinin baş ağrısı/migren sıklığını azalttığının gösterildiği ve bu durumun hastalar için önemli faydalar sağlayabileceği belirtildi. Botoks’un,Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından kronik migreni olan erişkinlerde baş ağrılarının profilaksisi için onaylandığını duyurdu.
 
Türkiye’de her 6-7 erişkin kişinin 1’i migrenli, her 10 migrenlinin 1’i de kronik migrenlidir. Bu kişilerin ve ailelerinin hayatı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilecek maliyetli ve engelleyici bir bozukluktur. Kronik migreni olan hastalar, acil servis, genel pratisyen hekim veya uzman hekim ziyaretlerine, daha az sıklıkta migren epizodu yaşayan hastalara göre daha fazla eğilim gösterirler. Ancak, diğer migren tiplerinden farklı olduğu halde, kronik migren hastalarının yaklaşık %80’i doğru tanı alamamaktadır.
Botoks tedavisinin baş ağrısı/migren sıklığını azalttığı gösterilmiştir ve bu durum hastalar için önemli faydalar sağlayabilir. Kronik migren tedavisi uzun süreli kanıta dayalı yaklaşımlar gerektirmektedir. Botoks tedavisi hastalara yeni bir seçenek sunarak bu durumdan genellikle ciddi şekilde etkilenen hastalar için gerçek bir gelişme sağlamaktadır. 
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom