Tunç; 'Hayal Kırılığı Yaşadık'

Ülkücü İşçiler Elazığ Şube Başkanı Mesut Tunç, asgari ücrete zam'da hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

Tunç; 'Hayal Kırılığı Yaşadık' Siyaset
Elazığ Ülkücü İşçiler Derneği Elazığ Şube Başkanı Mesut Tunç, asgari ücrete yapılan zammı eleştirerek, “Çalışanların büyük bir umutla beklediği 2014 yılında geçerli olacak olan asgari ücret  kamuoyunda yine hayal kırıklığı yaratmıştır” dedi.
 
Tunç, yaptığı açıklamada, asgari ücret artışının enflasyonun çok gerisinde kaldığını ve çalışan kesimi açlıkla karşı karşıya bıraktığını savundu. 
 
1 Ocak 2014 tarihinde geçerli olan asgari ücretin ilk altı ay yüzde 5 arttırılarak 846 TL, ikinci altı ay için de yüzde 6 arttırılarak 891 TL olarak gerçekleştiğini belirten Tunç, şu ifadelere yer verdi: “Aralık 2013 tarihi itibariyle açlık sınırının 1200 TL, yoksulluk sınırı ise 3300 TL’yi aştığı bir ortamda açıklanan bu rakam açlık sınırının altında bir rakam olup, çalışan kesimi yine hayal kırıklığına uğratmış ve açlıkla karşı karşıya bırakmıştır. Biz diyoruz ki asgari ücret açlık sınırı olan 1200 TL seviyesine çıkarılmalıdır. Asgari ücretin 846 TL olduğu bir ülkede çalışan kesimin büyük bir kısmı açlık sınırının altında ücret almakta olduğu bir gerçektir. Böylece vatandaşın alım gücü iyice düşmüş, sofrasında ekmek iyice küçülmüştür.  AKP iktidarı IMF ve sermayenin talimatları doğrultusunda, çalışan kesimi, emekliyi, esnafı ve çiftçiyi açlığa mahkum etmiş ve gelir dağılımındaki adaletsizlik iyice artmıştır. Özelleştirmeler hızla devam etmektedir. Her özelleştirme beraberinde binlerce işsiz bırakmakta ve sermaye çevrelerinin servetine servet katmaktadır. Bununla beraber örgütsüz ve kayıt dışı çalışan bu kesimde hayli artış olmuştur. AKP iktidarı döneminde çalışan kesimin alım gücü iyice düşmüş ve bu kesim büyük ücret kayıplarına uğramıştır. Petrol fiyatlarının ayda en az iki kere artırıldığı, piyasaya gelen zamların yıllık yüzde 20’leri aştığı bir ortamda asgari ücretin yüzde 5 artırılması bu çalışan kesimle alay etmek demektir.  Ülkücü işçiler Derneği olarak her zaman çalışanlarımızın yanında olacağız, hak ve menfaatleri noktasında her zaman net tavırlı olacağız” dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom