Elazığ, Muş ve Bingöl illerine 77 milyon

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nce yürütülen kırsal kalkınma projesi hayata geçiyor.

Elazığ, Muş ve Bingöl illerine 77 milyon Güncel
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nce yürütülen kırsal kalkınma projesi hayata geçiyor. Bu proje kapsamda, Elazığ, Muş ve Bingöl illerine 77 milyon liralık destek verilecek.
 
Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Doğu Anadolu’da, Fırat Nehrinin iki ana kolundan biri olan Murat Nehri boyunca Elazığ, Muş ve Bingöl illerini kapsıyor. Proje ile, Bingöl’de 9, Elazığ’da 9 ve Muş’da 7 proje olmak üzere Murat Nehri havzasında kalan bölümünde seçilecek toplam 25 mikro havzada tabii kaynak bozulumunun önüne geçerek, vatandaşların geçim kaynaklarının iyileştirilmesi hedefleniyor.
 
Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi çerçevesinde 90 bin dekar alanda erozyon ve sel kontrolü maksatlı ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirilecek. Bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi maksadıyla 221 bin 600 dekar alanda çalışma yürütülecek ve yöre halkına ilave gelir sağlayacak ceviz ve badem ağaçlandırmaları ile dere ve akarsu yataklarında galeri ağaçlandırmaları yapılacak.
 
Yöre halkına ilave gelir imkanı sağlayacak proje ile küçük ölçekli sulamanın geliştirilmesi de sağlanacak ve su depolama havuzlarının inşasının yanısıra toprak tarla-içi damla sulama faaliyetleri de hayata geçirilecek.
 
KÖYLÜLERE GÜNEŞ ENERJİSİ TEMİNİ
 
Yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvan barınaklarının iyileştirilmesi de gerçekleştirilecek ve yine gelir getirici ürünlerin yetiştirilmesi maksadıyla meyve bahçesi kurulması sağlanacak. 2018 yılına kadar sürecek proje süresince 25 adet mikro havzanın planı yapılacak. Geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yönelik olarak ise köylülere güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin temini sağlanacaktır.
 
Bu sahalarda erozyon kontrolü ve ağaçlandırma gayesiyle makineli toprak işleme çalışmalarına da başlandı. Bozuk meşe sahalarının iyileştirilmesi çalışmaları ile yöre insanın istihdamı sağlandı. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...