Bir Zamanlar Elazığ'da Futbol ve Yöneticilik

Bir Zamanlar Elazığ'da Futbol ve Yöneticilik
1996 yılında Elazığ’ın gençleri futbolda bir devrim gerçekleştirdi. Önce 96-97 Futbol sezonunda yüzde 90’nı Elazığ’lı gençlerden oluşan Fırat Üniversitesi Futbol takımı Profesyonel 3. Futbol ligine yükseldi. Bir sezon sonra ise bu takım Dünya’da bir ilke imza atarak Üniversite takımı olarak Profesyonel 2.Futbol ligine adını yazdırdı. Hatta bu takım 2. Ligde mücadele ettiği sezon Elazığspor ile aynı grupta yer aldı.
Fırat Üniversitesinin yapmış olduğu bu devrimi bir sezon sonra Elazığ Belediyespor uyguladı ve 1997 Yılında Profesyonel 3. Futbol ligine yükseldi. 1996-2001 yılları arasında Elazığspor, Fırat Üniversitesi ve Belediyespor ile birlikte Elazığ’ın Profesyonel liglerde 3 takımı vardı ve Elazığ bir futbol şehri haline gelmişti.
Bu takımlarda futbol oynayan bir çok Elazığ çocuğu zamanla çok iyi yerlere geldiler ve emeklerinin karşılığını aldılar.
Fırat Üniversitesinde Rektörlük seçiminin ardından Futbola ve spora çok büyük destekler veren Sayın Eyüp İspir’den sonra göreve gelen yeni Rektör bizim futbol ile spor ile işimiz olmaz biz bilim yuvasıyız deyip büyük emeklerle bugün trilyonlar harcanarak başarılamayacak bir eseri kısa sürede yok etti.
Yine aynı şekilde Elazığ Belediyespor 2001 yılında dönemin Belediye Başkanı tarafından anlamsız bir şekilde ligden çektirildi.
1996 Yılında Elazığ’da başlayan futbol devrimiyle bir çok futbolcu yetişirken şimdi Elazığ’da neden futbolcu yetişmiyor ?
Bahsettiğimiz yıllarda Fırat Üniversitesi ve Belediyespor’un şampiyonluk hikayeleri, amatörden profesyonel liglere yükselmesi mutlaka araştırılmalı ve günümüzün yöneticileri dersler çıkarmalı !
Bugün Sakaryaspor maçının ardından takımın kaptanı Gökhan’ın yaptığı açıklamalar dikkatimi çekti.
Gökhan diyor ki; “Bu Şehir Sahipsiz”, “Artık lokantalarda misafir edilerek yemek yediğimiz yerlere teşekkür etmekten bıktık.”
Aylardır Belediyespor’un içinde bulunduğu sahipsizliği, ilgisizliği yazmaktan haber yapmaktan artık bizler utanıyoruz. Bizim yüzümüz kızarıyor, asıl kızarması gerekenler maalesef halen daha sessizler..
Demek ki 1996 yılından bugüne Elazığ’da yöneticilik zihniyetinde çok büyük farklılıklar olmuş !
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom