Ak Parti'de Neler Oluyor ?

Ak Parti Baskil İlçe Başkanı Oğuz Kaya Görevinden İstifa Ettiğini Açıkladı.

Ak Parti'de Neler Oluyor ? Siyaset

Elazığ'da daha önce 4 İlçe başkanını görevden alan il yönetimi bu ilçelere yeniden atama yapmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Baskil ilçesine atanan Oğuz Kaya görevinden istifa ettiğiniz açıkladı. 

İşte Oğuz Kaya'nın Açıklaması; 

"AK Parti Genel Merkezi tarafından atanmış olduğum Baskil İlçe Başkanlığı görevimden istifa etmiş bulunmaktayım.  Yaklaşan yerel seçimler öncesinde böyle bir noktaya geldiğim için üzüntüm büyüktür. Bugüne kadar partime ve ilkelerime bağlı kalarak partime hizmet etmenin gayreti içerisinde oldum. Belediye Başkanlığı aday adaylığı süreci ve ilçe başkanlığı yetkisini aldığım günden itibaren bana desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunarım.

Şahsım olarak Baskil ilçe merkezinde doğup büyümüş ve Veteriner Hekimliği mesleğimi de bizzat Baskil’de icra etmekteyim. Mesleğim gereği Baskil merkez dahil tüm köyleriyle her zaman iç içeyim. Baskil merkez ve kırsalındaki tüm vatandaşlarımızla her daim hemhal olan birisi olarak tüm vatandaşlarımızın sorunlarını bilen birisiyim.

Siyasete girmemin tek sebebi ilçeme hizmet etmekti. Eğer bu amacı gütmeseydim makam ve mevki için ilçemi ikinci plana atar, dayatmalara sessiz kalarak ilçe başkanlığı koltuğumu korurdum.

 Bilindiği üzere ben Baskil Belediye başkan aday adayı olarak uzun süreli bir seçim kampanyasının içerisinde yer aldım. Bu seçim kampanyasında da sürekli birlikte olduğum ve birlikte ağlayıp güldüğümüz ilçe halkımızın sorunlarını ve beklentilerini birde siyaseten anlama ve analiz etme fırsatı buldum.

İlçe başkanlığına yaptığım müracaatın akabinde AK Parti Elazığ İl Başkanlığında ve AK Parti Genel Merkezinde yapılan mülakatta ilçeme ilişkin yapmayı düşündüğüm adaletli, tarafsız ve şeffaf siyasi yönetim ve hizmet anlayışımı açık bir lisanla dile getirdim.

Benim bu duygu ve düşüncelerim AK Parti Genel Merkez yetkilileri tarafında memnuniyetle karşılandı ve Baskil İlçe Başkanlığı yetkisi tarafıma yazılı şekilde verilerek yönetimi kurmam istendi.

Ancak ne olduysa bu aşamadan sonra oldu. Siyaseten ayak oyunları olabileceğini ve siyasi anlamda birçok entrikanın olabileceğini biliyordum.

Bilindiği üzere İlçe İl Genel meclis üyeliği ve Belediye Meclis üyeliği listelerinin hazırlanması ve AK Parti İlçe yönetiminin biran önce kurulması gerekiyordu. Bu işlerin adaletli ve hakkaniyet ölçülerinde siyaset ahlakının düzgünlüğünde yapılması için yoğun bir gayretin içine girdim.

Bu listeleri oluşturmaya çalışırken önceliğim her zaman Baskil’in geleceği oldu. Hiçbir zaman önceliğim kendi siyasi geleceğim veya şahsi hesaplar olmadı ve olamazdı. Hal böyleyken birilerinin şahsi siyasi beklentileri ve kişisel hesaplarının da önüne geçmek ve mücadele etmek için gayret sarf ettim.

Tüm çabaları ve gayretleri gösterirken Elazığ İl Başkanı Sayın Ejder Açıkkapı’nın bana söylediği hiçde kabul edilebilir değildi.  Sayın İl Başkanı bana aynen şunları söyledi “Listeleri biz yaparız sen ancak imzalarsın” dediğinde inanamamıştım. Kendisine “sayın başkanım anlamadım” dediğimde tekraren “il genel Meclisi üyelerini ve Belediye Meclisi üyeleri listesini biz yapacağız sen karışamazsın ve ilçe yönetimini de oluştururken bana getireceksin” dediğinde gerçekten şaşırdım. Ancak Sayın il başkanı şunu bilmiyordu ki karşısında makamını korumaya çalışan ve siyasi beklentisi için ilçesini hiçe sayacak bir ilçe başkanı değil her şartta ilçesini yani Baskil’i korumaya ve müdafaaya çalışan ve gerektiğinde bu makamları elinin tersiyle itecek ve istifa edebileceği bir ilçe başkanı vardı.

Sayın İl Başkanı Ejder Açıkkapı’ya aynen şunu söyledim “Sayın Başkanım sizler diğer ilçelerde bu listeleri oluştururken bunu yapmadınızda bugün sahipsiz görmeye çalıştığınız bir kaç ilçeye mi bunu yapacaksınız.  Ben buna müsaade etmem. Baskil’in kanaat önderlerinin, siyasetçilerinin, esnafının, AK Parti  ilçe teşkilatının ve kısaca Baskil halkının ortak belirlediği isimler listeye girmediği müddetçe de Yüksek Seçim Kuruluna gidecek listeyi imzalamam. Eğer ben ilçe başkanıysam Türkiye’deki tüm ilçe başkanlarına uygulanan muamele ve verilen yetkiyi bende kullanırım. Yoksa sizler burası Baskil ben yaparsam onu kabul ederler ve olur derseniz de bende buna müsaade etmem ve YSK’ya gidecek belgeyi de imzalamam. Baskil ilçe başkanını yok saymak Baskil İlçesini yok saymakla eşit tutarım ve ben Oğuz Kaya olarak buna asla ve asla izin vermem” dedim.

Bizler ilçemiz için bu mücadeleyi ve tartışmayı verirken Baskil’de siyaset yapmaya çalışan birileri de İl Başkanının makamında kendi siyesi gelecekleri ve şahsi hesapları için bizim yüzümüze karşı bizleri eleştirmekten çekinmiyorlardı. Kendileri il başkanına yaranmak adına kendi ilçe başkanını eleştirirken aslında bunun şahsıma değilde Baskilimize mal olduğunu bilemeyecek kadar bir hırsın içindeydi. Eğer eleştiri yapılacaksa bu eleştirinin ilçem’de ve aile içerisinde yapılması gerektiğini anlayamadıklarını ve tüm hesapların şahsi menfaatler uğruna yapıldığını görmenin ızdırabını yaşadım. Ama her şey makam değildi ve bilmiyorlardı ki makamlar için küçülenlerin makamlarda büyümeyecekleriydi.

Sonuç itibariyle İl Başkanı Sayın Ejder Açıkkapı ve Ankara Milletvekili Sayın Tülay Selemoğlu bana “ya bunu imzalarsın yada istifa edersin” dediklerinde hiç tereddüt etmeden istifa ettim.

Siyasi ikbal, Makam ve mevki için eğileceğimizi düşünenler bizlerin Baskil sevdalısı olduğumuzu bilmeyenlerdir. Bizler Baskil halkının onurlu duruşunun temsilcisiyiz" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom