Basın Bas(k)ın Nafiz (K)oca ve Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti

Basın Bas(k)ın Nafiz (K)oca ve Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti
Yerel medya göz önüne alındığında Elazığ Basın’ı hem çevre illere göre hem de birçok gelişmiş ille kıyaslandığında kalite ve gelişmişlik açısından çok ileri bir noktada olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bir ulusal, 2 yerel kanal ve birçok günlük ve haftalık gazetesi, gündemi belirlemeye çalışan usta kalemlerin görev yaptığı basın kuruluşları saygın bir noktada bulunuyor.
 
Fakat kamuoyunun da malumu olduğu üzere bu kurumlar aynı noktada pek fazla buluşmaz, bir kuruluşun Elazığ’ın menfaatine gündeme getirdiği bir konuyu diğer kuruluşlar işlemez ve konu ne kadar önemli olursa olsun tek ses çıktığı için cılız kalır ve netice alınamazdı. Fakat bu günlerde kimsenin alışık olmadığı bir takım gelişmeler yaşanıyor. Kuruluşunu yeni tamamlayan Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti uzun süredir Elazığ’da görülmemiş bir olaya imza atarak Elazığspor’un hakemler ve Futbol Federasyonu tarafından uğradığı haksızlıkları dile getirme adına birçok sivil toplum örgütünü bir araya getirmeyi başararak uzun bir süre sonra farklı kuruluşlardan tek ses çıkmasına vesile oldu.
 
Herkes bilir ki Elazığ, uzun bir süredir gerek siyasi gerekse sosyal alanda sayısız haksızlığa uğramış ve uğradığı haksızlıklara ya sessiz kalmış ya da gerektiği ölçüde sesini yükseltememiştir. Büyükşehir olma isteği için oluşturulan kampanyayı dışarıda tutarsak stat, Şehir Hastanesi, Bölge Müdürlükleri’nin Malatya’ya taşınması gibi Elazığ’ı çevre illerden geride kalmasına sebep olan olumsuz adımlara gerektiği kadar tepki gösterememiş ve birçok konu ya Elazığ’ın aleyhine işlemiş ya da süreç gerekenden uzun sürmüştür.
 
Fakat Nafiz KOCA ve Yönetim Kurulu üyeleri Elazığ’da özlenen tabloyu oluşturma adına bir tepki platformu oluşturmuş ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin kamuoyu tarafından sevilmesinden kaynaklı olacak ki gerekli birlikteliği sağlamış ve Elazığspor’un uğradığı haksızlıklardan duyulan rahatsızlığı farklı kesimleri bir araya getirerek gür bir sesle dillendirmiştir.
 
Aslında Elazığ’da bu adım ilk olarak Sivil Toplum Kuruluşları Platformu oluşturularak birliktelik sağlanmaya çalışılmış ve bu birliktelik başarılmış olmasına karşın söz konusu platform sorunların çözümü noktasında pek başarılı olamamıştır.
 
Fakat Elazığ Basın Ve Medya Cemiyeti, henüz bir ayını doldurmamış bir cemiyet olmasına karşın siyasi partilerin belediye başkan adaylarını, farklı amaçlar için kurulmuş ve faaliyetlerine devam eden sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek Elazığ’ın en büyük markası olan Elazığspor’un yanında olduklarını bu güne kadar görülmemiş çeşitlilik ile sert ve yüksek sesle deklare etti.
 
Elazığ’ın böyle birleştirici bütünleştirici sorunlara karşı dik duran mahalle, bölge, vilayet ve/veya iktidar baskına boyun eğmeden dik durabilecek isimlere ihtiyacı olduğunu herkesin malumudur. Fakat ben bu isimlere Elazığ’ın ihtiyacı olduğunun yanı sıra farklı bir açıdan olayı değerlendirmek istiyorum.
 
Birer birer düşündüğümüz zaman Elazığ’ın gerçekten çok değerli çok önemli ve Elazığ’ı menfaatsiz sahiplenecek insanların sayısının fazla olduğuna inanıyorum. Ama ne yazık ki bu insanların olması gereken yerlerde olmadığı için seslerinin duyulmadığı kanısındayım. Fakat bu kötü talihin, Elazığ Basın Ve Medya Cemiyeti delegelerinin tercihlerini Nafiz KOCA’dan yana kullanarak kırıldığına inanıyorum ki zaten ilk tepkileri de acizane düşüncemin doğru olduğunu gösteriyor.
 
Son olarak…
 
Haydi Elazığ… Haksızlıklara tepki gösterenlerin, Elazığ’ın yanında yer alanların, önce memleketim diyenlerin sesine ses ver ve bu kara yazının değişmesine vesile olanların/olacakların yanında yer al.
 
Yazıma nokta koymadan önce başta Elazığ Basın Ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz KOCA olmak üzere cemiyetine ve yönetim kurulu üyeleri ile tüm üyelerine çıktıkları bu zor ve meşakkatli yolda başarılı olmalarını temenni ediyorum.
 
SELAM VE DUA İLE
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom