Hız Limiti Önerimiz Kabul Gördü

Hız Limiti Önerimiz Kabul Gördü
11 Eylül 2013 Tarihli köşe yazımda Elazığ çevre yolunda hız limitlerinin 50 km’den 70 km’ye çıkarılmasını önermiş ve  İl Trafik Komisyonu yetkililerine seslenmiştim.
 
O tarihteki yazımdan bazı bölümler şöyleydi…
 
“Özellikle Hazar Dağlı kavşağından itibaren neredeyse her gün bırakılan radarlar yüzünden sürücüler gerçekten mağdur oluyorlar. Maalesef ülkemizde radar uygulaması sürücüleri caydırmak için değil, ekonomiye kaynak oluşturmak için kullanılan bir mekanizme olarak duruyor.
 
Asgari ücretin 850-900 Aralığında olduğu ülkemizde benzinin litre fiyatı 5 liranın üzerindeyken ve halkımız bunu alırken bile zorlanırken, yüksek tutardaki trafik cezalarından da gerçekten çok çekiyorlar.
 
Araçlar son model, yollar beton asfalt, kırmızı ışıklar ve kameralı teknoloji vs o biçim, üst geçitlerin sayısıysa her geçen gün artıyor. 
Buna rağmen hız limiti 70 km’den 50 km’ye düşürülüyor.
 
Bunun temel nedeni olumsuz durumların yaşanmaması ama bunu yaparken de sürücülere çevre yolunda 50 km ızdırabını yaşatmamak gerekiyor diye düşünüyorum.
 
Bence hız limiti 50 km’den 70 km’ye çıkarılmalı…
 
Sizce…”
 
Bölgede ilk kez hayata geçirilen ve kırmızı ışıkta hiç durmadan seyahat ettiğimiz 60 km yeşil dalga sisteminin de, çevre yolunda hız limitinin 50 km’ye düşürülmesi nedeniyle iptal edildiğini hatırlatmış, Elazığ- Malatya ve Elazığ- Bingöl ve Diyarbakır çevre yolunda hız limitlerinin yeniden 70 km’ye çıkarılmasını ve yeşil dalga uygulamasına yeniden geçilmesini önermiştim.
 
Bu değişiklik ise son derece kolaydı…
 
“Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yerleşim yerleri içerisindeki hız limitleri 50 km olarak belirlenmiştir. Bu hız limitleri, İllerde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) veya İl Trafik Komisyonlarının kararıyla, otomobiller için 20 kilometreye kadar (50+20=70) arttırabilmektedir.”
 
Ve sonunda komisyon bu önerimizi dikkate almış olacak ki Elazığ’da çevre yollarında otomobiller için hız limitlerini 70 km’ye çıkardı…
 
Özellikle il dışından transit olarak bu yolu kullanan sürücüler ve Elazığ’daki sürücülerin bazıları da farklı hız limiti tabelaları nedeniyle radar uygulamasından muzdarip oluyorlardı.
 
Bu önerimizi dikkate alan İl Trafik Komisyonu yetkililerine teşekkür ediyorum...
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom