Çoban Prestij Projesini Açıkladı

Doç. Dr. Bilal Çoban Prestij Projesini Kamuoyuna Açıkladı

Çoban Prestij Projesini Açıkladı Siyaset
Çoban, düzenlediği basın toplantısında, belediye başkanı seçilmesi halinde mevcut Atatürk stadyumunu yıkarak bu alan üzerine alışveriş merkezi ve şehir meydanı yapacaklarını söyledi.
 
Atatürk Stadyumunun bulunduğu alanın 60 Bin m2’den oluştuğunu belirten Çoban, bu alanın yüzde 20’sine en az 30 katlı alışveriş merkezi, yüzde 80’ine de yeliş alan ve meydan yapacaklarını kaydetti.
 
Alışveriş merkezindeki dükkan gelirleriyle belediyeye ciddi bir gelir kaynağı sağlayacaklarını belirten Çoban, bu gelirlerin bir kısmıyla Elazığ’a 33 bin kişilik yeni stadyum yapacaklarını ayrıca Elazığspor’un 24 trilyonluk borcunu ödeyeceklerini vurguladı. 
 
“ELAZIĞSPOR’UN BORÇLARI SIFIRLANANACAK”
Yatırım maliyetlerini rakamsal olarak açıklayan Çoban, “Yeni stad yapım işi toplam 220 milyon TL civarında. Alışveriş merkezinden elde edeceğimiz gelir ise 383 Milyon TL. Yeni stadyumu yaptığımız zaman Belediyenin kasasında 163 milyon TL kalacak. Bu payın yüzde 15’ini Elazığspor’a vereceğiz. Böylelikle Elazığspor’un bütün borçları sıfırlanmış olacak. Finansman, reklam giderleri, çevre düzenlemesi ve diğer giderlerle birlikte Elazığ Belediyesinin kasasında 107 Milyon TL para kalacak.  Prestij proje ve yeni stadyum kompleksi için öngörülen süre yaklaşık 36 aydır. Bu projeyle Elazığ’a çok önemli br görsellik kazandıracağız. Bu proje ile Elazığ’ın fiziksel, sosyo-kültürel ve mali kazanımları olacaktır.” dedi. 
 
BELEDİYENİN BORCU 120 MİLYON TL
Elazığ Belediyesinin resmi rakamlara göre 120 milyon TL olduğunu da ifade eden Çoban; “dün itibariyle Elazığ belediyesinin toplam borcunun 120 Milyon TL olduğunu hatırlatmak isterim. Özelikle son zamanlarda yapılan minibüs ihaleleri de dikkate alındığında bu borcun 100 Milyon TL'ye ineceği varsayılmaktadır. Bu prerestij projeyle elde edilen gelirler belediyenin bütün borçlarını ödeceyecek niteliktedir. 
 
ÖNÜMÜZDE TOKİ ENGELİ VAR
Çoban, projenin önündeki en büyük engelin ise TOKİ olduğunu söyledi. Mevcut Stadyumun yerinin TOKİ’ye devredilmek istendiğini belirten Çoban, “Bunu bir siyasi manevra olarak algılamayın. Bugün geldiğimiz noktada birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bizim kamu kaynaklarını, yerel kaynaklarımızı korumaya ve mutlaka Elazığ’ın menfaatine dönüştürmeye ihtiyacımız var. Biz bu olayda susamayız. Bu olayda siz de susamazsınız. Biz bu yerin TOKİ’ye devri konusunda bir kamuoyu oluşmasını istiyoruz. Biz TOKİ’den 20 bin kişilik stadyum da istemiyoruz, mevcut stadyumun yerinin birilerine peşkeş çekilmesinden yana da değiliz. Kamu kaynakları, yerel kaynaklar sadece halkın kaynakladır ve halkın menfaatine kullanılması icap etmektedir.” dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom