Hane Halkı Sağlık Araştırması Başladı

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünden "Hane Halkı Sağlık Araştırması"

Hane Halkı Sağlık Araştırması Başladı Sağlık
Elazığ Valisi Ömer Faruk KOÇAK’ın himayesinde, Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklaşa hazırlanmış olan proje uygulanmaya başlandı. 
 
Halk Sağlığı Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin katılımlarıyla Elazığ’ın sağlık haritasını çıkarmak amacıyla hazırlanan anketlerde uygulama aşamasına gelindi. 
 
Elazığ Halk Sağlığı müdürlüğünden yapılan açıklamada ”Anket öncesinde anket yapılacak kişiye anketin ne için ve nasıl yapılacağının bilgisi verilerek onay formunu okuması sağlanır ve imzası alınarak ankete başlanır. Ankette, anket yapılan kişinin iletişim bilgileri ve sosyo-demografik bilgilerini içeren başlangıç sorularının ardından tütün ve alkol kullanıp kullanmadığı, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite alışkanlıkları, tansiyon, şeker, kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar ile kanser taramaları hakkındaki durumlarının tespiti yapılmaktadır. Ayrıca kişilerin tansiyon, boy, kilo, bel, kalça çevresi ve kalp hızı ölçümleri yapılıp kan tahlillerinin yapılması için kan örneği alınacaktır” denildi. 
 
Tüm bunların sonucunda bulaşıcı olmayan hastalıklar (diyabet, tansiyon, obezite gibi sistemik hastalıklar) riski önceden tespit edilip önlenebilirliği adına yapılacak çalışmalar için Elazığ’ın risk haritası çıkarılacak ve çıkan risk haritasına göre de eylem planı oluşturularak hayata geçirileceği öğrenildi. 
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom