Ödeme kaydedici cihazda süre uzatıldı

Maliye Bakanlığı, 1 Temmuz'da başlayacak olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetini 1 Ekim 2013 tarihine erteledi.

Ödeme kaydedici cihazda süre uzatıldı Güncel
Maliye Bakanlığı, 1 Temmuz’da başlayacak olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetini 1 Ekim 2013 tarihine erteledi.
 
 
Maliye Bakanlığı, 1 Temmuz’da başlayacak olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetini 3 ay erteledi. Buna göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar ile yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özelliği olanlarını kullanmak zorunda olacak.
 
Başkan Şekerdağ’dan Uyarı
 
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Maliye Bakanlığı’nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 1 Temmuz’da başlayacak olan “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları” kullanma mecburiyetinin başlama tarihleri ertelenmiştir. 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatına göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanacaktır. Kapsama dahil olan mükelleflerin, ilan edilen tarihten sonra kullandıkları tüm seyyar EFT-POS cihazlarının yeni nesil ödeme kaydedici cihaz özelliği bulunacaktır. Mükellefler bu tarihten önce de söz konusu yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanabileceklerdir.
 
EFT-POS özellikli cihaz kullanma mecburiyetine tabi olanların, cihazın faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde, yani 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren 90 günü geçmemek üzere gerekli yazılı işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Yeni nesil cihazını ilgili vergi dairesine kaydettirmeyen mükelleflerden bilanço usulüne göre defter tutanlara 600 TL ile 1.200 TL arasında usulsüzlük cezası verilecektir. Basit usül vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımızın yazar kasa kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. Bununla birlikte üyelerimizin halen kullanmış oldukları ödeme kaydedici cihazların kullanımı 31.12.2015 tarihine kadar geçerli olup, yanıltıcı reklam ve bilgilendirmelere itibar etmemeleri gerekmektedir. Üyelerimizin herhangi bir cezai durumla karşılaşmamaları ve mağdur olmamaları için belirlenen tarihe kadar yükümlülüklerini yerine getirmelerini bekler, saygılar sunarım” dedi. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom