Çoban; 130 Trilyon Külfetten Kurtardık

MHP Belediye Başkan Adayı Çoban; Belediyeyi 130 Trilyon Külfetten Kurtardık

Çoban; 130 Trilyon Külfetten Kurtardık Siyaset
Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Belediye Başkan adayı Bilal Çoban, Hamzabey Barajı içme suyu isale hattı için yapılan ihalenin iptal edilmesi sayesinde Elazığ Belediyesi’ni yaklaşık 130 Trilyon gibi yüksek bir borçtan kurtulduğunu söyledi.
 
Çoban, ihalenin yanlışlığını ilk günden beri gündeme getirdiklerini ve ihalenin iptali için Elazığ Cumhuriyet başsavcılığı üzerinden Ankara Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek şöyle konuştu:
 
“Elazığ içme suyu isale hattı için yapılan ihale bir şirkette kalmıştı. Bu ihalenin yanlışlığı konusunu gündemde tutmaya çalıştık. O günden beri bu konuyu dikkatlice izliyoruz. Fakat 6 Mart itibariyle bu işin tavan yaptığını ve bildiğiniz gibi çelik boru yerine Dukdil boruya geçmesiyle birlikte yaklaşık 60 trilyonluk bir zarardan bahsedilmişti.
 
Buna rağmen 189 trilyona ihaleye çıkan bir süreç yaşandı. 6 Martta yapılan 189 trilyonluk ihale sonucunda da Türkiye’de eşine az rastlanır bir biçimde kırım yerine yüzde 46 bir farkla bir şirkette kaldığını görmüştük. 6 Mart’tan beri de ben bunun siyasi sürecini bir kenara bırakarak bu ihalenin mutlaka iptal edilmesiyle ilgili müthiş bir şekilde bu konuya değinmeye çalışmıştım.
 
Türkiye’de birçok yolsuzluklardan bahsedildiği dönemlerden geçiyoruz. Birçok paradan, rüşvetlerden, birçok çarktan bahsedildiği bir dönemde bütün bu rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili sürecin getirilip Elazığ’da bir ihale üzerinden Elazığ’dan bu paranın bir kısmının çıkartılmasını Elazığ olarak kaldırmamız mümkün değildir. Çünkü daha önce Melen çayında da kullanılan benzer birçok projede kullanılan çelik borunun ihale şartnamesi değiştirilerek dük dil denilen dökme boru çeşidi olan boruyla ihale şartnamesinin değiştirilmesi bize müthiş bir şekilde Elazığ belediyesinin ödeyeceği kalıcı bir borç yükü sırtımızda kalmıştı. Buna ne savcılar, ne yerel yöneticiler ne de merkezi idare yöneticileri en küçük bir hamle yapmamışlardı. Ve Bizim gündeme getirmemiz hem suç duyurusunda bulunmak şekliyle oldu, Elazığ Cumhuriyet başsavcılığı üzerinden Ankara Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Kamu İhale Kurumuna da yazı yazarak işin yanlışlığıyla ilgili görüşlerimizi bildirmiştim. Devlet Su İşlerinin ihale komisyonu geçen hafta sonunda bir yazıyla bu ihalenin iptal edildiği ile ilgili bir yazı yayınladı. Bu şu demek, Elazığ belediyesi 130 trilyonluk ekstra bir borçtan kurtulmuş oldu. İnşallah 30 mart sonrası Elazığ Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi’nin belediye başkanlığı döneminde bu ihale kesinlikle gözden geçirilecek. Çünkü başka alternatifler de konuşulmalıydı. Ama Hamzabey barajına sadece 2040 yılına kadar, burada 25 yılık bir süre kaldı. 25 yıllık bir süre sadece içme suyunda sadece artan su ihtiyacını karşılamak üzere. Yani yine borulardan elektrikler marifetiyle sular basılacak, bu su maliyetleri yine yüksek olacak. Bu geçici bir çözüm olmasına rağmen bunun bu kadar yaklaşık maliyetlerle 300 trilyon yine istediklerini yapacaklar. Ama MHP buna çok şiddetle karşı çıkacaktır ve ihale yolsuzluğunun önüne geçmek için elinden geleni yapacaktır.”
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom