“GTP” Açılış Toplantısı Yapıldı

Trafik kazalarında emniyet kemerinin kullanılmamasından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları en aza indirmek için kamuoyu bilinci oluşturmayı ve karar alıcıları harekete geçirmeyi amaçlayan “Güvenli Trafik Projesi ” açılış t

“GTP” Açılış Toplantısı Yapıldı Güncel
İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen açılış toplantısına Elazığ Vali Vekili Mesut Gençtürk, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Ergüder Toker, Dünya Sağlık Örgütü Trafik Güvenliği Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Serap Şener ile kamu kurum kuruluş amirleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Dünya Sağlık Örgütü Trafik Güvenliği Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Serap Şener,  “Her yıl dünyada 1.3 milyon insan trafik kazalarında ölmekte, yaklaşık 50 milyon insan ise yaralanmaktadır. Her 3 dakikada da bir  çocuk trafik kazaları  nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de her yıl trafik kazalarında; 4000’in üzerinde kişi kaza anında hayatını kaybederken, Hastaneye giderken ya da hastaneye ulaştıktan sonra hayatını kaybedenlerin sayısı istatistiklere yansımamaktadır. Bu rakamın da 9000’e yakın olduğu tahmin edilmekte olup hedefimiz 2020 yılına kadar, trafikte meydana gelen ölüm ve yaralanmaları yarıya indirmektir.”dedi.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Fatih Vursavaş emniyet kemeri kullanımının önemine dikkat çekerek , “Dünyada her yıl 1.3 milyon insan  ülkemizde ise 4000 bin insan trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Sorun bu kadar büyük olunca başta birleşmiş milletler genel kurul kararları olmak üzere uluslar arası arena bu problemi çözmek adına çok büyük bir çaba sarf ediyor.2004 yılında dünya sağlık örgütünün yayınladığı trafik kazalarını önleme raporu aslında bu kazaların önlenebilir olduğunu gösterdiği için  bütün dünyada büyük bir ilgiye neden oluyo,.çok sektörlü işbirliği yani kamu kurum ve kuruluşlarından medyaya,üniversitelerden, iş dünyasına kadar her kesimin ortak çalışması ile bu kazaların önlenebileceği ortaya çıkıyor.”dedi.
 
Trafik kazalarında ölümlerin en aza indirilmesi için yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vursavaş, “Sevdiklerimizden bizi ayırmayan emniyet kemerine Elazığlılar olarak vereceğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Elazığ Trafik Denetleme Şube Müdürü Ali Alper Vural tarafından yapılan “Emniyet Kemeri ile Bağlan Hayata Projesi” sunumunun ardından bir konuşma yapan Elazığ Vali Vekili Mesut Gençtürk, kendisinin de araç kullanırken ön koltukta ya da arkada emniyet kemerini muhakkak taktığını belirterek kurumlarımızın üst düzey yöneticileri olarak sizlerden ve Elazığlı vatandaşlarımızdan da bu hassasiyeti istiyoruz.”dedi.
 
Araçlarda  çocuk koltuğu kullanımının önemine de değinen Vali Vekili Gençtürk kendisinin de aracında çocukları için çocuk koltuğu kullandığını belirtti.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom