Çoban; Elazığ'a Sahip Çıkalım !

Çoban, ELAZIĞ'A SAHİP ÇIK! Sloganıyla bir kampanya başlattı

Çoban; Elazığ'a Sahip Çıkalım ! Güncel
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi ( HAZARSAM ) Başkanı Doç.Dr. Bilal Çoban bu gün yaptığı basın açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 3.940 eksikle Elazığ Milletvekili sayısı dört’e düşürülmüş ve nüfus kaydının Elazığ dışında olan tüm vatandaşlarımızın kayıtlarının Elazığ’a aldırmaları yönünde bir kampanya başlattıklarını belirterek, Tüm Elazığlı hemşerilerimizin Elazığ’a sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulundu.
 
Çoban, ELAZIĞ’A SAHİP ÇIK! Sloganıyla başlattığımız kampanyada, Nüfus Kaydını Elazığ’a Alacak 10.000 Kişi Sayesinde; Belediye 20 Trilyonluk Ek Gelire Kavuşacak Milletvekili Sayısı 4 Yerine 5 Olacak dedi.
 
Doç.Dr. Bilal Çoban açıklamasında şu ifadelere de yer verdi, Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi, kurulduğu günden itibaren şehrimizin problemleri ile yakından ilgilenmiş ve çözümünü ürettiği ve projelendirdiği birçok konuda şehrimize faydalı olmaya ve stratejik hamlelerin yapılmasını sağlamaya çalışmıştır.
 
Bazen, “Devlet Millet El Ele” diyerek düştük yollara ve mahallelilerimizin hüzünlerine tanık ve ortak olduk,  Elazığ’a kulaklarını tıkayanlara inat, “Büyükşehir olmak bizim ve Elazığ’ımızın hakkıdır” dedik ve kampanya düzenleyerek 152 bin mektup topladık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2040 Yılı Planının yanlışlarına karşı çıktık ve “2040 Yılı Elazığ’ı Bitirme Planı” raporu hazırlayarak tepkimizi gösterdik. Bir yandan şehri kurtarmaya çalışırken diğer yandan da “Kampüsüne dön, bize karışma, şehrimizin müktesebatını bozma” diye ekran karşısında Elazığ’ın yok edilmesine destek verenlere buğuz ettik elbette, Elazığ’ın geleceği, yatırımlar, fırsatlar, gelecek projeksiyonu için düzenlenen “Elazığ Lobi Çalıştayı”nın aktif tarafı olarak Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da ilimizin problemlerine çözüm üretmeye çalıştık, İşsiz ve çaresiz hemşerilerimize bir nefes aldırmak için “Vodafone Çağrı Merkezi”nin açılması için fizibilite raporu hazırlayıp İzmir Lobi Çalıştayında sunup lobi desteği istedik. Bu girişimlerimiz başarıyla sonuçlanınca, bu merkezin Elazığ’a gelişine ve 1000 kişinin istihdam edilmesine vesile olduğumuz için gururlandık. Ne var ki Alo 170 Çağrı Merkezi ve Turkcell Çağrı Merkezinin açılması için yaptığımız başvurularımıza rağmen, bu yatırımların ilgisizlik yüzünden başka illere kaydırılmasını yüreğimiz kanayarak seyrettik, Şorşor Deresinin bir sorun olduğunu, Çimento Fabrikasının ise daha büyük sorun olduğunu raporlar ile yazdık ve haykırıp durduk her fırsatta,  “Harput 2023 Stratejik Yönetim Planı” projesini oluşturup yönettik, “Engelsiz Kent Elazığ” adlı kitabı yazarak engelli derneklerimiz ile engelleri ortadan kaldırmaya çalıştık, “Elazığ Polis Eğitim Merkezi Projesi” adında bir proje hazırlayarak polislerimize yüreğimizi açtık, Elazığ Merkezi Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ilimize gelsin, yılda en az 2000 öğretmen ilimizi tanısın ve tanıtsın diye mücadele ettik, Öğretmenlerimize yakışır bir Öğretmenevi Projesi hazırlayıp sendikaları bir araya getirerek ortak duyguyu dillendirdik, Bölge Kan Merkezini Elazığ’a istediğimizi söyledik durduk, ne var ki başka illere kaydırılmasına seyirci kaldık.
 
Son yıllarda eğlence kültürü ve popüler kültürün etkisi altında kalan mahalli müziğimizin ve halk oyunlarımızın korunması ve yaşatılması için “Elazığ Halk Oyunları 2023 Çalıştayı” yaparak çözümler aradık, “Fısıldamakla olmaz, kamuoyu oluşturun” diyen siyasetçilere “Fısıldamıyor Haykırıyoruz, Elazığ’a Stadyum İstiyoruz” diye haykırdık ve avazımız çıktığı kadar bağırdık ve TOKİ marifeti ile yapılacak Stadyumun zararlarını anlatarak kendimize özgü projeleri dillendirdik, Hamza Bey İçme Suyu Projesi ile Belediyenin 130 trilyon zarara uğratılmasına seyirci kalmadık ve meydan meydan gezerek işin yanlışlığını anlatıp ihalenin iptal edilmesine vesile olduk.
 
Ve bugün gelinen noktada önemli bir durumun paylaşımı için bir kez daha karşınızdayız ve siz basın mensuplarından bizlere ve şehrimize bir kez daha destek vermenizi talep ediyoruz.
 
Her yılın son gününde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan nüfus sayım sonucuna göre, Yüksek Seçim Kurulu seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısını tespit ederek ilan etmektedir.
 
2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'na göre:
Öncelikle her ile 1 milletvekili verilir, tam sayıdan çıkarılır; Son Genel Nüfus Sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, ilk maddede kalan milletvekili sayısına bölünmek suretiyle bir sayı elde edilir. İl nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edilir.
 
Nüfusu milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerin nüfusları ile artık nüfus bırakan illerin artık nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulur ve ilk hesapta iller arasında bölüştürülmemiş bulunan milletvekillikleri bu sıraya göre dağıtılır.
 
Yapılan bu hesaplama sonucunda da, bildiğiniz gibi 5 olan Milletvekili sayımız 4’e düşmüş ve bu konuda bugüne kadar herhangi bir açıklama veya bir çalışma yapılmamıştır.
 
Temsilde adaletin sağlanamadığı bu sistem ile Tunceli ilimizden 6 kat daha büyük olan Elazığ 4 milletvekili ile temsil edilecekken, Tunceli 2 Milletvekili ile temsil edilecektir.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun bütün verileri tarafımızdan incelenmiş ve Elazığ ilimizin sadece 3.940 kişi eksik nüfus yüzünden 1 milletvekili kaybettiği tespit edilmiştir.Bu durumun tekrar 5 Milletvekilliği temsili ile sonuçlanması için, bugün sizlerin desteği ve hemşerilerimizin ilgisi ile bir kampanya başlatmak istiyoruz.
 
Elazığ ilinde yaşayıp, ikametlerini başka illerde tutan birkaç kesime dikkatlerinizi çekmek istiyorum.
 
1. Şu anda Elazığ Fırat Üniversitesinde 36.000 öğrenci öğrenim görmekte ve il dışından üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerimizin sayısı neredeyse okuyan öğrencilerin yarısı kadardır. İl dışından Elazığ ilini tercih eden öğrencilerimiz, ne yazık ki Nüfus kayıtlarını Elazığ’a aldırmadıkları değerlendirilmektedir.
 
2. Halen Elazığ ilinde ikamet etmekte olan ve ancak kayıtlarını geldikleri şehirlerde ve köylerinde tutmayı tercih eden 20 bin civarında bir nüfusa sahip olduğumuz tahmin edilmektedir.
 
3. Malatya’nın Büyükşehir olma yolundaki yaptıkları çeşitli kampanyalar ile nüfus arttırılmış ve Elazığ Ağın ve Baskil ilçelerimiz başta olmak üzere birçok hemşerimizin nüfus kayıtları Malatya iline kaydırılmıştır. Bu durumda olan yaklaşık 20 bin kişi olduğu değerlendirilmektedir.
 
Bütün bu tespitlerin neticesinde; Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak bir kampanya başlatarak, 3.940 kişilik nüfus eksiğimiz yerine, 10.000 kişinin Nüfus Kayıtlarını Elazığ’a alması ile Belediye gelirlerinin 20 Trilyon arttırılması ve milletvekili sayısının tekrar 5’e çıkartılmasını sağlamak istiyoruz.
 
Kampanya sloganı şu şekilde planlanmıştır;
ELAZIĞ’A SAHİP ÇIK!
Nüfus Kaydını Elazığ’a Alacak 10.000 Kişi Sayesinde;
Belediye 20 Trilyonluk Ek Gelire Kavuşacak
Milletvekili Sayısı 4 Yerine 5 Olacak.
HAYDİ, BİR ÇIRA DA SEN YAK, ELAZIĞ AYDINLANSIN…
10.000 Kişinin İller Bankası’ndan Elazığ Belediyesine sağlayacağı ek gelir miktarı 20 trilyondur. 
Bu para, her mahallede bir spor salonu demektir.
Bu para, her mahallede bir Gençlik Merkezi demektir.
Bu para, her mahallede bir Çocuk Bilim Merkezi demektir.
Bu para, her mahallede birkaç Futbol saha yapılması demektir.
Bu para, her mahallede Rekreasyon Alanları, Dinlenme Alanları demektir.
Bu para, her mahallede onlarca Çocuk Oyun Alanları demektir.
Bu para, gençlerimize iş ve istihdam alanları oluşturmak demektir.
Bu kampanya, en alt rakam üzerinden planlanmıştır. 10.000 yerine daha fazla Nüfus kaydının alınması demek, maddi olarak İller Bankasından daha fazla ödeneğin Elazığ Belediyesine gönderilmesi demektir.
 
“ELAZIĞ’A SAHİP ÇIK” Kampanyasının süresi, Adrese Dayalı Nüfus Sayımının yapılacağı yılsonuna kadardır.
 
Bu arada şu kurumlar ile görüşmeler yapılacak ve destekleri istenerek bir sinerji yaratılmaya çalışılacaktır.
1. Elazığ Valiliği
2. Elazığ Belediyesi
3. Fırat Üniversitesi
4. Sivil Toplum Kuruluşları
5. Mahalle Muhtarları
6. İlçe Belediye Başkanları
7. Kamu ve Özel Yurt Müdürlükleri
8. İl Dışı Elazığ Dernekleri
Kampanyanın hiçbir siyasi tarafının olmadığının bilinmesi ve geçilen bu süreçte çeşitli siyasi tahminler ve öngörüler yürütülmemesi en büyük temennimizdir.
 
Bu kampanyaya siz değerli Basın Mensuplarının, Kamu ve Özel Kuruluşların, Sivil Toplum Kuruluşlarının, İl Dışı Elazığ Derneklerinin ve Elazığ Halkının göstereceği ilgi ile başarı elde edilecek ve kazanan Elazığ olacaktır.
 
Kampanyanın ayrıntıları ve yapılanlar, ilerleyen günlerde sizler aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom