Sağlıklı Kentler Yürüyüşü Yapıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Sağlıklı Kentler projesi kapsamında Elazığ'da yürüyüş yapıldı

Sağlıklı Kentler Yürüyüşü Yapıldı Güncel

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü himayesinde gerçekleştirilen yürüyüşe Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selahattin Karakoç, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.
Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. İbrahim Halil Akkuş, yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada, “Sağlıklı kentler yürüyoruz kapsamında bu ay da sayın belediye başkanımız ve belediyle çalışanlarıyla yürüyüş programımız var. Bu yalnız Elazığ’da değil, bütün Türkiye’de aynı şekilde yapılacak. Yürüyüş yapmak için obez olmak gerekmiyor. Buradaki amacımız daha sağlıklıyken bunu devam ettirebilme adına hareketli yaşam ve fiziksel aktiviteye dikkat çekme adına bu ay da sağolsun başkanımız bize destek verdi. Başkanımız gördüğümüz kadarıyla geniş bir ufka sahip. Halk sağlığı adına ciddi çalışmaları olacak. Bugün başkanımızın da bu yürüyüşte atacağı adımlar halkımızın sağlığı adına atılacak diğer adımların başlangıcı olacak inşallah.” dedi.
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise Bugün sağlıklı kentler kapsamında bütün Türkiye’deki olan bir programın Elazığ’daki programının başlangıcındayız. Elbette Elazığ önemli süreçte yaşayanların en sağlıklı olduğu bir kent olma yolunda adım adım ilerleyecek. Bizim yaptığımız bugünkü yürüyüş esasında sembolik bir yürüyüş. Ancak vatandaşlarımızın sağlığı için özellikle piknik alanları, yürüyüş alanları, bisiklet yolarının olduğu alanları yapmak bizim öncelikli görevimiz olacak. Kültür parkının yapımı devam ediyor. Onun sürecini hızlandıracağız. En kısa zamanda inşallah sonuçlandıracağız. Mesire yeri ile ilgili orman bölge müdürlüğü ile görüşmemiz devam ediyor. Orayı da en kısa zamanda belediye olarak bakımını ve işletmesini biz üstleneceğiz. Orayı da vatandaşımızın sağlıklı yürüyüşleri için yapacağı bir alan haline getireceğiz. Cip barajıyla ilgili Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile ilişkilerimiz devam ediyor. Cip barajını da yine vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Orası da hem bir piknik alanı, hem bir yürüyüş alanı hem de gidip vatandaşımızın dinleneceği bir alan olacak. Ancak en büyük çalışmamız karayolları bölge müdürlüğü, orman bölge müdürlüğü ve DSİ bölge müdürlüğünün yerlerinin vatandaşımızın sağlığı için yürüyüş yapacağı alanlar haline getirmek olacak.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selahattin Karakoç da, “2014 Yılın Sağlık Bakanlığımız Sağlıklı beslenme ve hareket yılı ilan etmişti. Bu kapsamda her ay bir etkinlik düzenliyoruz. Bu ayki etkinliğimiz ana teması sağlıklı kentler idi. Obezite çağımızın hastalığı. Biz maalesef Türkiye olarak bu konuda kötü bir durumdayız. Şişmanlık ivmemiz sürekli yukarıya doğru seyrediyor. Amerika bizden daha şişman bil ülke ama onlar geçmiş yıllarda başlattıkları bu çalışmalarla bu ivmeyi aşağı doğru çevirmeyi başardılar. Sürekli zayıflıyolar. Biz ülke olarak maalesef şişmanlıyoruz. Biz insanlardan hiç olmazsa 24 saatlerinin yarım saatini yürüyüşe ayırmalarını istiyoruz. Ben bu anlamda bize katıldığı için sayın belediye başkanımıza ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selahattin Karakoç, Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. İbrahim Halil Akkuş ve vatandaşlar Malatya yolu üzerinde yaklaşık 2 km yürüdü.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom