Gömlek Değişimi

Gömlek Değişimi

Büyük bir mirasın üzerinde oturan biz Anadolu insanları, mağlubiyeti de zaferi de kendimize özel davranışlarla anlamlandırırız.

Her mağlubiyet ve zafer bize dünyayı yeniden okumayı, zamanın ruhunu kavrayarak yeniden yapılanmayı hatırlatmıştır.

Mağlubiyetten sonra oturur eksiklerimizi, kusurlarımızı belirler, kendimize ihanet etmeden, nasıl yeniden ve daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacağımızın yollarını düşünürüz. Zaferden sonra ise gurura ve kibre kapılmadan en mütevazı halimize bürünerek, bizi daha güçlendirecek hamleler yaparız.

Bu nedenle tarihsel bağları görmekte ve kavramakta her zaman fayda vardır. Osmanlı Padişahlarının zaferin ertesinde kullandıkları kilit sözcükler önemlidir: Adalet, merhamet, hoşgörü.

Kazanmak öğrenilebilen bir olgudur. Kaybetmeyi bilmeyenler kazanmayı da bilmezler. Siyasal arenada yıllarca hep kaybeden tarafta duran geniş bir kitle,son on yıldır Ak Parti liderliğinde hep kazanan tarafta. Bu istikrarlı kazanmabecerisi uzun yıllardır dünyada nadir görülebilen bir olaydır. Benzer bir durumPutin Rusya’sında dagörülmektedir.

Bu istikrarlı kazanmanın bir sırrı vardır elbet.Derinlemesine sosyolojik analizler gerektirecek bu durum uzun yıllar ülkemizde bilimsel çalışmalara konu olacak gibi görünüyor. Fakat yalın ve yansız bir okuma yapıldığında şunlar kolaylıkla görülebilecektir:

“Temel ilkelerdenasla vazgeçmeme”, “kendi kişiliğini değiştirmeme”,“kararlılık”,“cesaret”, “zamanın ruhunu kavrama becerisi”,“büyük lider”, “yeni ve büyük fikirler”, “yaygın ve güçlü teşkilatlanma” ve belki de en önemlisi “sürekli yenilenme” disiplini.

Doğanın temel bir yasası vardır:Her şey doğar, gelişir, büyür, zayıflar ve ölür. Hayat ölüme doğru akar. Bu durum insanlar için geçerli olduğu gibi örgütler, sistemler, devletler için de geçerlidir.

Sağlıklı yaşam kurallarına uyularak insanların yaşam kalite düzeyleri giderek yükseltilebilmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu değerler, gelişmemiş ülkelere göre daha yüksektir. Fakat insan ömrünü uzatma çabaları yine de belirli bir limiti aşamamaktadır. Yüz yaşından sonra verimli bir hayat sürdürülememektedir mesela.

Buna mukabil, örgütlerin ömürlerini uzatabilme imkânı vardır. Yani bir örgütü gelişme ve büyüme aşamasında tutabilmek ve bu süreyi oldukça uzatabilmek mümkündür (Osmanlı 600 yıl uzatabildi). ABD bu süreyi uzatabilmek için yoğun gayretler göstermektedir.

Etkili yönetim, stratejik yönetim denilen işte budur: Örgütün ömrünü uzatmak, etkisini artırmak.

Ak Parti, bu alanda çok stratejik adımlar atabilen bir örgüt olarak önemli bir örnektir. Son MKYK toplantısında aldığı kararla,üç dönem ilkesinin devam edeceğini kamuoyuna ilan etmesi örgütsel ömür uzatma için çok kritik bir karardır.

Ak Partinin, bu zor kararı alabilmiş olması, daha uzun süre Türkiye’nin Ak Parti iktidarı ile yönetileceğinin ipuçlarını vermektedir. Bu yargıyı biraz iddialı bulmuş olabilirsiniz ama alınan kararla toprağa nasıl bir tohum ekildiğini görmek gerekir. Şu da bilinmelidir ki ekilen her tohum, olağanüstü bir durum olmadıkça dallanıp budaklanıp mutlaka ürüne dönüşür.

Görülmeyeni görmek, farklı ve şartsız bir bakış gerektirir. Ak Parti, bu dönem ve bundan sonraki dönemlerde,her üç yılda bir kendisini yenileyecek, tazelenecek, kabuğunu yani gömleğini değiştirecektir.Tıpkı vücudumuzun, bize fark ettirmeden, sürekli deri değiştirdiği gibi.Bir de, derimizin hiç değişmediğini düşünsenize!

Yani bu kararla siyaset alanında,en az üç yılda bir, daha nitelikli, daha eğitimli ve donanımlı, kendi zamanının çocuğu (ibnü’lvakt) ve daha dinamik insanlarca,dünyaya yeni şeyler söyleyebilecek bir kanal açılacaktır.

Büyük değişimlerin, değişimin içinde bulunanlarca algılanması zordur.Fakat bu değişimin etkisi çok zaman geçmeden kendisini gösterecektir.
Osmanlının zaferden sonra adalet, merhamet, hoşgörü vurgulaması bir gömlek değişimidir. Fiziksel altyapının üstüne manevi bir bina kurmaktır, bedene ruh aktarımı gibi. Ak Parti, on yıllık dönemde özellikle alt yapı işlerinde çok başarılı olmuş, çok yol almıştır. Yeni dönemde de üst yapı işlerine ağırlık vereceğinin işaretlerini vermektedir. Üç dönem kararı bununbir göstergesidir.

Fakat üst yapı işleri alt yapı işlerinden daha zordur ve dahaçok emek,daha çok hassasiyet, taze ve nitelikli insan kaynağı gerektirir.

Fiziksel olarak sağlıklı fakat duygusal ve bilişsel olarak sağlıksız bir insanın insani düzeyi ile fiziksel ve teknik altyapısı güçlü fakat duygu, düşünce, eğitim, sanat, edebiyat vb.alanlarda zayıf kalmış bir ülkenin durumu benzerdir.

Ak Partinin aldığı bu karar siyasette bir paradigma değişimidir:Geçmişte olduğu gibi siyasetten geçinen ve geçimini kaybetmemek için siyaseti kirletenler yerine, dünyaya söyleyecek bir şeyleri olanların, toplumsal hayata siyaset yoluyla katkıda bulunmak isteyenlerin geniş kitleleri siyasette daha kolay ve etkili bir şekilde temsil edilebildiği bir dönem başlayacaktır. Siyasette demir atma dönemi bitmiş, bayrak yarışı dönemi başlamıştır. Yani gömlek değişimi dönemi…

Ne güzel anlatmış Yunus’umuz: Biz her dem tazeyiz, bizden kim usanası…

Dr. Cevdet KESEN

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom