Ehliyet Sınav Sisteminde Değişiklik

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyetle ilgili yeni düzenlemeler yaptığını bildirdi.

Ehliyet Sınav Sisteminde Değişiklik Güncel
Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ehliyetle ilgili yeni düzenlemeler yaptığını bildirdi.
 
 
Yeni düzenleme hakkında bilgiler veren Saraç, şunları kaydetti: “Teorik ders süreleri azaltıldı ve Teorik sınav soruları tek sınav altında toplandı. Motor ve araç tekniği dersi,  araç tekniği olarak değiştirildi. Bir ehliyet alana ikinci bir sınıf için teorik sınav kalktı sadece direksiyondan sınava tabi tutulacak. Teorik ve direksiyon sınav hakları 5’ ten 4’ e düşürüldü. Direksiyon hakları biten için teorik sınava girmeden ikinci bir kurs ücreti karşılığında 4 sınav hakkı daha verildi. Sertifikayı hak edenler 2 yıl içinde sürücü belgesine dönüştürmezler ise sertifikaları iptal edilecek. Ağır vasıta ehliyet almanın yaş sınırı 20 yaşa indirildi. Direksiyon eğitim personeli için ön lisans mezunu olma şartı geldi.
 
 Teorik sınavlar kolaylaştırıldı, direksiyon sınavı zorlaştırıldı. Direksiyon sınavı eski yönetmenlikte 15 dakika, yeni yönetmenlikte yarım saat olarak uzatıldı. Direksiyon Sınav sisteminde puanlama sisteminin kaldırıldığı, hata yapanın sınavının bitirileceği yeni düzenlemede her türlü şartta araç kullanabilen ve trafik kurallarını uygulayan kişi sürücü belgesi alacak. Örneğin eski mevzuata göre aracı çalıştırma ve harekete geçirmede kurallara uymuyor, emniyetli ve rahat kalkış yapamıyorsa bu sürücü adayından 2 puan düşüyordu. Yeni mevzuata göre bunlardan her hangi birini yapmayan sürücü adayı sınavdan kalıyor. Yeni yönetmeliğe göre, emniyet kemerini takmıyor, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmiyorsa sınavdan kalıyor. Bunları yapıyor ancak aracı çalıştırma ve harekete geçirme yöntem ve kurallarına uymuyorsa yine sınavdan kalıyor. İki araç arasına park etme, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilme gibi hamlelerde yetersiz olanlar yine direksiyon sınavından kalıyorlar.
 
Yeni yönetmeliğin en önemli özelliği, direksiyon sınavının çok zorlaşması. Sürücü adaylarına önerimiz kayıt oldukları veya olacakları sürücü kursundan kanuni hakları olan - B - sınıflarında 12 saat - E - sınıflarında 24 saat direksiyon derslerini mutlaka talep etmeleri ve almaları. Aksi takdirde yenilenen direksiyon sınav sistemin de sınavdan başarılı olmaları çok zor olacaktır.”
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom