Bakanı Eroğlu ile Toplu Temel Atma Töreni

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kanatlı Barajı ile birlikte 11 yatırımın temelini atmak üzere Elazığ'a geldi

Bakanı Eroğlu ile Toplu Temel Atma Töreni Güncel
Elazığ Valiliği önünde Vali Ömer Faruk Koçak, Elazığ Milletvekilleri Sermin Balık, Şuay Alpay, Zülfi Demirbağ, Faruk Septioğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudbettin Demirdağ ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Elazığ Valiliği şeref defterini imzalayarak, Vali Koçak'ın makamında Elazığ ile ilgili brifing aldı.
 
Bakan Eroğlu,  daha sonra Valilik toplantı salonunda beraberindeki protokol üyeleri ve beraberindeki Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DSİ Genel müdürü Akif Özkaldı, ÇEM Genel Müdürü Hanifi Avcı, Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık ile birlikte Elazığ'a yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verdi. 12 yılda Elazığ'a 7 milyar liralık yatırım yapıldığını belirten Bakan Eroğlu, temeli atılacak 11 yeni proje ile birlikte 29 müjde vereceklerini söyledi.
 
Bakan Eroğlu daha sonra Akgün Otel’de düzenlenen il koordinasyon kurulu toplantısına katıldı. Toplantıya başkanlık eden Eroğlu, Bakanlık olarak Elazığ’da 2015-2016 yıllarında yapacakları çalışmaların planlamasını koordinasyon kurulu üyeleri ile paylaştı.
 
Koordinasyon toplantısının ardından Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen temel atma törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Ömer Faruk Koçak, Elazığ Milletvekilleri Sermin Balık, Şuay Alpay, Zülfi Demirbağ, Faruk Septioğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudbettin Demirbağ, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı birimlerin genel müdürleri, protokol üyeleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
Törenin açılışında konuşan Vali Ömer Faruk Koçak, “İlimiz yüz ölçümünün %10’u sularla kaplı, orman varlığı Türkiye ortalamasının altında olan bir vilayet ama zat-ı alinizin bugün koordinasyon toplantısında ve çeşitli vesilelerle aldığı kararlar  dolayısıyla süratle sulaması hızlanacak ve tamamlanacak. Sulama yılı ilan ettiğiniz 2015 ve 2016 yılları içerisinde eksik kalan sulamalarımızın önemli bir bölümü tamamlanacak ve en kısa süre içersinde orman varlığı açısından Türkiye ortalamasına ve 2040 yılında da inşallah Avrupa Birliği ortalamasına ulaşmak üzere çalışmalara başladık.”dedi.
 
Elazığ’a 29 müjde ile geldiklerinin belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Elazığ’a gelirken eli boş gelmek caiz değildi. Dolayısıyla biz de müjdelerle geldik. Eli dolu olarak geldik. Şuanda tam 29 müjde sizlere sunacağız. Bunlardan 11 tanesinin temelini bugün burada atacağız. Temelini attığımız yatırımların toplam bedeli 166 milyon TL. Diğer yatırımlarımız ise proje aşamasında. Bunlar da tamamlanınca temel atma için yine Elazığ’a geleceğiz.”dedi.
Konuşmanın ardından içerisinde Kanatlı Barajının da bulunduğu 11 tesisin (Maden Durmuştepe Göleti ve Sulaması, Baskil İçlikaval Göleti ve Suluması, Karakoçan Bazlama Göleti ve Sulaması, Baskil Odabaşı Göleti ve Sulaması, Alacakaya Esenlik Göleti ve Sulaması, Baskil Akuşağı Göleti ve Sulaması, Arıcak Bükardı taşkın koruma, Arıcak Üçocak Merivan çayı Çobançeşme taşkın koruma, Kerkez Sarıkamış Kuşhane köyleri taşkın koruma, Maden Işıktepe, Çitli köyleri taşkın koruma) temeli  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak ve protokol üyeleri tarafından atıldı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom