700 Yıla Belediye Sahip Çıktı

Başkan Mücahit Yanılmaz Çınar ağacında yapılan bakım çalışmasını yerinde inceledi

700 Yıla Belediye Sahip Çıktı Güncel
Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, asırlık dev çınarın yarınlara kalması için yoğun bir çalışma başlattı. Başkan Mücahit Yanılmaz Çınar ağacında yapılan bakım çalışmasını yerinde inceledi.
İSTANBUL’DAN ÖZEL BİR EKİP GETİRİLDİ
Park ve Bahçeler Müdürlüğü ziraat mühendisleri ve teknikerleri tarafından yapılan çalışmalar kapsamında ilk olarak anıt çınar ağacının kuşlar, kemirgenler, böcekler tarafından zarar görmüş ölü ve odunsu yapıya dönüşen dokuları mekanik aletlerle tamamen temizlenip bu yüzeyler üzerinde mantar için fungusit ve böcek için insektisit ilaçlaması yapılırken, ilerleyen yıllara karşı da ekipler özel önlem almayı ihmal etmedi.
 İlaçlamanın ardından bu kez de ağaç gövdesi üzerinde su toplayacak alanlar, hazırlanan özel karışım ile kapatılıp su birikmesiyle oluşacak yeni çürümelere karşı tedbirler alındı. Ayrıca ağacın tepe noktasında içi oyuk şekilde uç noktası kesik dalın kafes tel ve yine özel karışım kullanılarak su ile teması kesildi ve bu sayede çınar daha sağlıklı bir yapıya büründü.
Yapılan bu işlemlerin ardından yüzeylere eritilmiş halde çam katranı ve sıvı bakır karışımı sürülerek açık yüzeylerin su ile teması engellendi. Daha sonra kök bölgesinden itibaren ortalama bir metre kadar alana göz taşı dökülerek çapalama işlemi yapıldı. Ekipler bu çalışmanın ardından bundan sonraki süreçte de çınar ağacının bakımını düzenli bir şekilde sürdürerek, 6 aylık periyotlar halinde bakım ve kontroller gerçekleştirecek.
BAŞKAN MÜCAHİT YANILMAZ: “700 YILLIK ÇINARI TURİZME KAZANDIRACAĞIZ”
Asırlık çınar ağacının bakımı için İstanbul’dan bu konuda yeterli tecrübeye sahip bir ekip getirdiklerini belirten Başkan Mücahit Yanılmaz şunları söyledi.
 Bu çınar ağacımızın 650-700 yaşında olduğunu tahmin ediyoruz ve bu çınar ağacı aynı zamanda Sugözümüze hayat veren bir ağaç. Bu çınar ağacının gelecek nesillere kalması için bizler belediye olarak tüm imkânlarımızı ortaya koyuyor ve gereken çalışmayı yapıyoruz. Bu çınar ağacımızın turizme de kazandırılması gerektiğini düşünüyoruz, bunu yaparken de çınar ağacına ve çevresinde ki doğal ortama zarar vermemek gerekiyor. Bu kapsamda bizler de çalışmalarımızı yapacağız ve bunun için de bölgede araştırmalarımız devam ediyor.”
SUGÖZÜ MUHTARI SANAÇ’TAN BAŞKAN MÜCAHİT YANILMAZ’A TEŞEKKÜR
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Sugözü Mahalle Muhtarı Halis Sanaç da Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom