Fitne Ateşine Karşı Koymak

Fitne Ateşine Karşı Koymak

Birisi tutuşturduğu molotoflarla her yeri yaktı.

Öteki önüne çıkan kim varsa bıçakladı. Birileri bir masumun kafasını taşla ezildikten sonra cesedini ateşe verdi, balkondan attı. Birileri sokakları yaktı. Diğeri camları kırdı, sokaklara sükûnet getirmek için çalışan polisleri kurşunladı. Camiyi, kitapları ateşe verdi. Ambulansı taşladı. Ve birileri çıktı olanları övdü, selam yolladı, göz kırptı. Yazılar yazıldı, ateşe benzin döken yazılar.

Akılsızlık!  Anlamsızlık! Öfke! Hak bilmezlik! Acımasızlık! Merhametsizlik...  Bu gibi insanlara öfkelenmeli mi? Acımalı mı? Bu azgınlıklara ne demeli?  

Tut ki istediğinizi aldınız, tut ki kıyasıya eleştirdiğiniz devlete geri adım attırdınız. Söyleyin! Hangi suçtan ötürü öldürüldüğünüzü bile bilmediğiniz canların hesabını kim verecek? Kim dul kalan kadınların acısını dindirecek?

Türkiye, harabeye dönmüş bu coğrafyada hem güvenliğini koruyup hem de acı çeken iki milyona yakın mülteciyi barındırıp yardım ediyorken, kapılarını Araplara, Kürtlere, Yezidilere, sonuna kadar açmışken; karşılığı böyle mi olmalıydı? İyiliğin karşılığı ona denk bir iyilik değil midir? Ülkemizin sokaklarını terörize etmeye çalışan, kadir kıymet bilmezlere ne demeli? Her yer Kobane diyenler; Her yeri yakıp yıkmaya çalışanlara ne yapmalı?

Ölenlerin niçin öldüğünü, öldürenlerin niçin öldürdüğünü bilmediği zamanlardan geçiyoruz. Bu kadar anlamsızlığı nasıl açıklamalı? Yolcuları taşıyan bir halk otobüsü niye yakılır? Üstelik kendi babasını da taşıyan halk otobüsü. Bir fırının camları niçin kırılır? Üstelik kendisinin de yediği ekmeği pişiren fırının!

Neden? Niçin? Sorular, sorular ve yine sorular...

Haklı bir tane bile sebebi olmayan bu sokak eylemlerinin mantıklı açıklamasını yapmak ne kadar da zor.

Eğer bir işin, niçin yapıldığının mantıksal açıklaması bulunamıyorsa; bilinmeli ki, bu gibi toplumu terörize etmenin arkasında, muhakkak  yeryüzünde devamlı bozgunculuk çıkarmaya çabalayanlar vardır. Onlar fitne ateşini yakıp, közünde ellerini ovuşturanlardır. Onlar birbirlerini öldürsünler diye silah satıp, parasını peşin alanlardır. Onlar ekmeğini kaostan çıkaranlardır.  Tanımak gerek bunları. Bunlar Türkiye’yi eski günlere döndürmek için, fitili ateşleyenlerdir.

Fitne ateşi küçük bir kıvılcımla başlar kendisi küçüktür ama bir ormanı tümüyle mahvedebilir.

Bu hale nasıl geldi insanlık? Belki bunu sorgulamalı.

Schumacher'e göre insanoğlu Göklerin (Mavera) kapısını kapattı, kendisini yeryüzüne (Masiva) hapsetti.

Hayat böyle kurgulanınca, asıl sorunumuz iktisadi ve teknolojik olmaktan çıktı ve ahlaki oldu. Yani İnsanın ve toplumun içsel restorasyonu (onarımı) sorunu.

Kamil insan, doğru birey oluşturmadan, bazı problemleri çözemeyeceğimizi anlamak gerekiyor.

Bu coğrafyanın düştüğü bu kaotik durumdan kurtulmak  için gerekli olan unsurlar; Merhamet, adalet, kardeşlik ve elbette ki sevgi ve saygıdır. İnsanı düşüncesinin aşırılıklardan kurtarıp vasat bir duruma yaklaştırmaktır. Yani insanın eşrefi mahlûkat tarafını ayağa kaldırmak. Düştüğümüz yer, tam da burasıdır. Buradan kalkmadan yeni bir medeniyet inşa edilemeyeceğini, kardeşler arasında huzuru sağlayamayacağımızı, yaşadığımız bu son olaylar ortaya çıkardı. İnsanın  restorasyonu sağlanmadan; ne vandalizm biter, ne de zulüm.

Bugün bölgemizde yaşanan bunca acı, dökülen bunca gözyaşı; insan tarafımızın,  ne çok restorasyona ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Önce İnsanın ahlaki  restorasyonu tamamlanmalı. İnsanın bu restorasyonu tamamlandığında, işte o zaman köklü bir çözüm olacak ve kardeşler arasında öfke değil, sevgi hakim olacak. Bu çok tehlikeli süreçte; asla şiddete şiddetle cevap verilmemelidir.

Figüranlarla uğraşmak yerine, fitnenin ateşini yakmak için uğraşanları bulmak ve etkisiz hale getirmek en doğrusu. Yoksa ateş  yalnızca zulmedenlere erişmekle kalmaz, herkese dokunur. Bu  ateşi kıvılcımken söndürmek gerek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom