Kobane'nin Türkiye'ye Yansımaları

Alpay Gökçe Kobane Olaylarını Değerlendirdi

Kobane'nin Türkiye'ye Yansımaları

Dünyanın en büyük yaşamsal ve tükenmekte olan iki kaynağı var, biri su diğeri ise petroldür. Birde dünyaya hükmetme kaygısında olup bütün varlığını silah sanayi ve teknolojisi üzerinden idame ettirme kaygısında olan ülkeler var. Bu ülkelerin ekonomisi silah ve savunma sanayisine bağlıdır. Savaşlar oldukça bu ülkeler ekonomilerini canlı ve etkin tutabilirler. Ne kadar çok savaş o kadar çok para ve güç. Bugün çevremizde yaşadığımız olaylar kısaca ifade edilecek olursa su, petrol ve silah sanayisinin eseridir.

Dünya çok kısa bir gelecekte çok ciddi bir susuzluktan geçecek ve birçok bilim insanına göre büyük su savaşları yaşanacaktır. Dünyanın susuzluğa doğru koşar adım gittiği aşikardır. Bundan çok değil 20 yıl geriye gidin köylerinizde mahalle arasında akan çeşmeleri aklınıza getirin ve o çeşmelerin şimdi ne halde olduğuna bakın nereden nereye geldiğimizi, ve bu konuda nereye gitmekte olduğumuzu görürsünüz. 20 yıl önce birileri bize suyu para ile alacaksınız deseydi sanırım güler şaka yaptığını düşünürdük ama geldiğimiz nokta ortadadır. Öyle sanıyorum ki bir bardak suyun bir bardak mazottan ve kandan daha pahalı olduğu dönemleri de göreceğiz. Yine bu bağlamda petrolde dünya ülkelerinin olmazsa olmazıdır, Ortadoğu savaşının temelinde bu var. Bu kapsamda çevre ülkeler mezhep ve etnik köken çatışmaları gibi sudan sebepler bahane edilerek ülkeler içten içe çatıştırılacak sonrada oyun kurucu ülkeler tarafından hem haçlı ruhu ile müslümanlar katledilecek hemde toprak, su, petrol gibi kazanımları ellerinden alınacak. Yani bir taşla bir kaç kuş vurulacaktır.

Türkiye'de mevcut oyunların oynanacağı yegane ülkelerden biridir. Yaşadığımız son olaylar asla tesadüf değildir, sistemli bir oyunun parçasıdır. Etnisite üzerinden iç çatışma yaratılmak istendi ama oyun tutmadı. İstenilen şey bütün ülkeyi sokağa çekip karşılıklı halk çatışmasıydı lakin duyarlı ve bilinçli halk bu oyunlara gelmedi. Polis ve asker silahını kullanmaya çok zorlandı, sinir uçları çok tahrip edildi ama kolluk kuvvetlerimiz bu oyunlara gelmedi. Zira silah kullanılacak olsaydı evinde oturan olaylara destek vermeyen sade vatandaşlarda olayın içine çekilecek olaylar mecrasından çıkarılacak halk isyanına dönüştürülecekti. Lakin tüm hesaplar bozuldu ve süreç terör örgütünün aleyhine işledi. Kaotik ortamdan hedeflenen Ülkeyi Irak, Suriye, Mısır gibi ülkelere çevirmekti. Son yıllardaki çevre ülkelerimizin düştüğü durum bizi daha aklı selim düşünmeye itti. Çok şükür ki bu sancılı süreci çok büyük can kayıpları vermeden atlatabildik. Bu coğrafya kaderine ve İslam ülkelerine terkedilemeyecek kadar büyük değere ve öneme haizdir. Dönem dönem bu oyunlar yine tezgahlanacaktır, getirilmek istendiğimiz noktanın bilincinde olalım ve asla bu oyunun bir parçası olmayalım. Sevsek te, sevmesek te başka Türkiye yok...

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom