Vali Koçak Aşure İkramına Katıldı

Vali Koçak Elazığ Cem evinde düzenlenen aşure ikramına katıldı

Vali Koçak Aşure İkramına Katıldı Kültür
Muharrem ayı dolayısıyla Elazığ cem evinde düzenlenen aşure ikramına Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgin Pişkin ile kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
     
Elazığ Cem Kültür Vakfı tarafından organize edilen Aşure dağıtım töreninde konuşan Vali Koçak, Muharrem ayının İslam tarih ve insanlık tarihi açısından çok önemli bir ay olduğunu vurgulayarak, “ dünyada hiçbir şey tesadüf değildir. Hz. Hüseyin’in muharremin onunda şahadet mertebesine ulaşmasının ulaşmasının dışında, insanlığın ikinci doğumu anlamına gelen Hz. Nuh’un gemisinin Cudi dağına çıkışı, Yakup peygamberin tekrar gözlerinin açılarak Yusuf Peygamberi bulması ve İsa peygamberinde semaya çekilmesinin gerçekleştiği gündür. Bunların aynı günde olması bu günün bir diriliş günü olduğunu da gösterir. Hiçbiri tesadüf değildir, hepsi Cenab-ı Allah’ın izni ve takdiri dahilinde gerçekleşmiş şeylerdir.
     
Hz. Hüseyin’in şehit oluşu aslında insanlık değerlerinin tekrar hayat buluşudur. Adaletin, zulme karşı direnmenin, hakkı adaleti savunurken canından bile vazgeçmenin, ulviyetinin şaha kalkması, tekrar hayat bulması demektir. Biz bu günü idrak ederken aynı zamanda insanlığın değerlerinin ihya edilmesini de sağlamış oluyoruz.
       
Türkiye cumhuriyeti devleti artık insanların inançlarını, etnik kimliklerini gizlemek zorunda kaldığı ve bundan dolayı herhangi bir etnik ayrımcılığa maruz kaldığı bir ülke değil. Müslüman olsun olmasın, Alevi, Sünni olsun, inançlı ya da inançsız olsun herkesin etnik kimliği ve inancı ile gurur duyarak yaşadığı bir ülke bunu da güçlendirerek devam ediyor.”dedi
       
Program yapılan aşure duasının ardından hazırlanan aşurelerin protokol üyeleri ve vatandaşlara ikramı ile son buldu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom