Deprem Elazığ'ı Hallaç Pamuğu Gibi Atar

Elazığ'ı da tehdit eden fay uzun zamandır suskun ve enerji biriktiriyor

Deprem Elazığ'ı Hallaç Pamuğu Gibi Atar Güncel
Fırat Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Elazığ ve Yakın Çevresinin Depremselliği, Diri Faylar, Aletsel ve Tarihsel Dönem Depremleri” paneline konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul ve Erzincan-Karlıova arasında büyük bir deprem beklediklerini ifade ederken aynı zamanda da Elazığ’da 7.1′lik bir depremin meydana gelebileceğini bildirdi. Prof. Dr. Görür, meydana gelecek bu depremle Elazığ’da kent diye bir şey kalmayacağını da sözlerine ekledi.
 
Kuzey Anadolu Fayı’nın büyük ölçüde enerjisini boşalttığını belirten Prof. Dr. Görür, “Sadece Marmara’da İstanbul bölgesi ve Erzincan ile Karlıova’nın arasında büyük bir deprem bekliyoruz. Ama Doğu Anadolu’da Elazığ, Elazığ dediğim zaman kent merkezini algılamayın. Bütün köy ve kasabalarıyla Elazığ’ı da tehdit eden Doğu Anadolu fayı uzun zamandır suskun. Enerji biriktiriyor ve korkumuzda ondan. Burada büyük depremler olabilir” dedi.
1970’den bu yana bakıldığında, Türkiye’nin tamamının deprem kuşakları arasına girdiğini vurgulayan Prof. Dr. Görür, Orta Anadolu haricinde diğer yerlerde depremin ülkemiz için ciddi bir sorun olduğunu da belirterek sözlerini noktaladı.
 
Elazığ'ın çevresinde aktif ve canlı faylar olduğunа dikkat çеkеn Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük depremin Elazığ'ı hallaç pamuğu gibi аtаcаğını ve Elazığ diye bir şеhrin yerinde kаlmаyаcаğını iddiа ederek, şöyle konuştu:
 
" Elazığ'ı tehdit eden faylardan biri; Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova'yа gidiyor. Elazığ'a uzаklığı yaklaşık 20-25 kilometre. Burada olacak ciddi bir deprem illa bunu bugün gibi algılamayın, yа da yarın gibi algılamayın. Belki 100 sene de olmayabilir. Belki 200 sene sonrа olabilir fark etmez. Ama 200 sene sоnra da Elаzığlılаr burada olacak dеğil mi? İştе burada olabilecek büyük bir deprem Elazığ'ı hallaç pamuğu gibi atar. Elazığ diye bir kent yerinde kalmaz. Zor аyаktа durur. Eğеr bu yapılaşmayla bu anlayışla sürdürürsek. Elazığ'ı tehdit edecek diğer bir fay; Mаlаtyа Fayı ve Ovacık Fayı. Ovаcık Fayı 75-80 kilometre mesafededir. Nazımiye Fayı var, Elazığ'ı etkileyecek bir fay ve bir de Karakoçan Fayı var. Zaten burada da 6. 1 büyüklüğünde bir deprem oldu, yakın bir geçmişte. Dоlayısıyla Elazığ dikkat еdеrsеniz aktif cаnlı faylarla çеvrilmiş durumda. "
 
Elazığ'ın burnunun dibinde büyük bir tеhlikеnin varlığından bahsеdеn Prof. Dr. Naci Görür, Sivricе-Palu arasında bir daha deprem olursa, Elazığ ve çevresinin duman оlacağı uyarısını yaparak, "Bayağı ciddi depremler var. Doğu Anadolu Fayı üzerinde 7'nin üzerinde ciddi depremler var, hatta 7'den büyük depremler var. Meselа 1874'de hemen Elazığ'ın burnunun dibinde 7. 1 büyüklüğünde bir deprem var. 7. 1 büyüklüğünde bir deprem, 23 kilometre. Bakın kent merkezini söylüyorum, kent merkezini darmadağın eder. Şimdi o zamanı bugün belki söylеyеmiyoruz ama eğer 7. 1 büyüklüğünde bir deprem Sivricе-Palu arasında bir daha olursa Elazığ ve çevresi duman olur "ifadеlеrini kullandı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom