Elazığ'da Trafik Sorunları

"Trafik canavarı olmayın.", "Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım.", "Emniyet kemerinizi bağlayınız.", "Sizin canınız bizim için kıymetlidir.",

Elazığ'da Trafik Sorunları
"Trafik işaret ve işaretçilerine dikkat ediniz..".İnsan hayatını önemseyen bu tarzda yazılara hemen her yerde rastlarız.Bu yazıların hayatımıza ne derecede olumlu etkisi olduğu ise gerçekten tartışılır durumda olduğu gözden kaçmamaktadır.Bununla birlikte son zamanlarda artan trafik kazalarına bakıldığı zaman korkunç tablo ortaya çıkmaktadır.
 
Elazığımızdaki trafik sorunlarını değerlendirecek olursak? Son yıllarda ilimizde artış gösteren araç sayısıyla birlikte neredeyse her gün bir trafik kazası meydana geliyor. Medyadan takip ettiğimiz ya da bizzat tanık olduğumuz trafik kazaları, halkımızın zihninde: Neden Elazığ'da son zamanlarda bu kadar sık trafik kazası oluyor? Sorusunu getiriyor. Kimi sürücü dikkatsiz ve sabırsız, kimisi de hız tutkunu olup malesef insan hayatını yok sayabilecek niteliğe sahip olabiliyor.
 
Trafik kazalarını önlemek için bireysellikten çok, toplumsal bilinçlenmenin gerçekleşmesi gerektiğinin kanaatindeyim.Toplum olarak özellikle Elazığ Belediyesinin sağladığı ve üzerinde titizlikle durup seferlerini arttırdığı toplu taşıma araçlarını kullanarak küçük şehrimizdeki trafik yoğunluğunu bir nebze de olsa azaltmayı sağlayabiliriz. Bununla birlikte özellikle üzerinde duruluması gereken ikinci bir husus, Elazığ il trafik komisyonunun Zübeyde Hanım caddesinde uyguladığı 60 km hız ihlal tespit sistemini, bir an önce Malatya Caddesi başta olmak üzere, Hulusi Sayın Caddesi ve Cahit Dalokay Caddesinde de başlatması gerektiği kaçınılmaz bir husustur. Çünkü bu caddelerde her gün belirli saatlerde yapılan radar uygulamasının sürücülerimiz için caydırıcı olmadığı net bir şekilde ortadadır.
 
Merkezde yaşanılan karmaşaya gelince, başta gazi caddesinin trafiğe kapatılmasının sağlanılmasıyla birlikte ilimizdeki otopark sorununun da bir an önce çözülmesi hızlandırılmalıdır. Çünkü ilimiz oldukça dar sokak ve caddelere sahip. Sürücüler araç park konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Yine Elazığ Belediyesi tarafından yapımı devam eden galericiler sitesinin, hızlıca tamamlanıp başta oto kiralamacılar olmak üzere galericilerin de şehir merkezinden çıkarılması gerekmektedir.
 
Ayrıca merkez caddelerde 15dk. park etme uygulamasına geçildiğinden bu yana, uygulamanın önemle eyleme dönüştürüldüğü gözlenmektedir; fakat bu uygulamanın şehit ilhanlar caddesinde bulunan oto kiralamacılarına farklı, vatandaşa farklı uygulanması büyük bir sıkıntı teşkil etmektedir. Buradan emniyet yetkililerine şu hususta seslenmek istiyorum! Yetkili memurların görevlerini yerine getirirken 15dk. park etme kuralını, keyfine uygulama yapmak yerine, kimseye ayrım yapmadan daha şeffaf davranmaları gerektiğini düşünüyorum.
 
24Ekim2014
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom