"Elazığ Kalkınma Kurultayı"

Elazığ Kalkınma Kurultayı 2. Birleşim , geçtiğimiz cumartesi sahahın erken saatlerinde başlayıp akşam saat 17:00'a kadar sürdü.

Bir çok konu konuşuldu, tartışıldı. Ama tek bir konu vardı, o da Elazığ'ın kalkınması! Elazığ'ın kalkınmasına dair üç madde ön plandaydı.

1. Yer Altı Kaynakları, 2. Su Ürünleri 3. Turizm.

Bu üç madde, Elazığ'a ne katacak, Elazığ'dan neleri götürecek?  Elazığ'ın kalkınmasını sadece bu üç madde mi sağlayacak? İş istihdamını ne kadar arttırır? Bunların tamamı gün boyu katılımcılar tarafından konuşuldu, tartışıldı. Kalkınma Kurultayı ile ilgili  bir çok yazıyı gazetelerden  ve sosyal medyadan takip etmişsinizdir. Yazılması gereken o kadar çok şey var ki; ama ben en çok "turizm" üzerinde durmak istiyorum.

Neden Turizm?

Çünkü Bölgede kimsede olmayan bir kültüre sahibiz. Dün radyo programımda da bu konuyu İbik Dayımızla da çok konuştuk. Elazığ'ın külltürü sadece Harput değil, Elazığ'ın kültürü sadece Palu değil, Elazığ'ın kültürü sadece Keban değil, Elazığ'ın kültürü Maden, Sivrice vs... bunlarla sınırlı değil. Bu bölgede var olan kültürün temeli, asırlar öncesine dayalı. Onun için "turizm" diyorum.

Daha Kalkınma Kurultay'ının programı bitmeden bir çok yatırımcı bizzat bana ulaşarak şunu söylediler: Elazığ için yapmamız gereken ne varsa biz hazırız, dediler. Ayrıca bana ulaşanlar Elazığlı da değil ama Elazığ sevdalısı olan insanlardı şahsımca. İnanın bu şehirin kalkınması için küçük bir kıvılcım bekleyen  çok değerli insanlarımız var. Bu demektir ki gerçekten çok köklü bir kültüre sahibiz ki insanlar yatırım yapmak için can atıyor.

Dostlar, zaman itişme zamanı değil. Zaman kalkınma zamanıdır. Öyle veya böyle bu şehir kalkınmak zorunda. Elazığ Valiliğinden, Elazığ Belediyesine, Fırat Üniversitesinden, Elazığ Ticaret Odasına, Sivil Toplum Örgütlerinden halkımıza... Gelin bu Aziz memleketi hakettiği yerlere taşıyalım.

TÜRSAB Başkanı, Başaran ULUSOY'un dediği en önemli şey; tanıtım, tanıtım, tanıtım. Bizim bir an önce elimizi taşın altına koyup var gücümüzle bu şehri tanıtmamız gerekiyor.Her hafta sonu radyo programımda  iş adamlarımıza,  esnaflarımıza sesleniyorum. Önümüzdeki yıl İstanbul'da düzenlenecek olan Feshane Tanıtım Günlerine öyle bir hazırlanalım ki  bu hazırlık, yıllarca kendisinden söz ettirsin. Bunu yapmak gerçekten zor iş değil. Yeter ki bu işi sahiplenelim. Kalkınma Bakanımız Cevdet YILMAZ'ın dediği gibi bu şehre moral lazım. Ben bu anlamda Elazığ'ın önümüzdeki yıllarda hem moralinin yüksek, hem de yaşanabilir şehir sıralamasında ön sıralarda olacağınagönülden inanıyorum.

Yeter ki  bir olalım! Yeter ki çalışalım!

01Aralık2014

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom