Elazığ'da İhracat 5'e Katlandı

Elazığ'dan yılın ilk 6 aylık döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 5 kat artarak, 125 milyon 671 bin dolara ulaştı.

Elazığ'da İhracat 5'e Katlandı Ekonomi
Elazığ'dan yılın ilk 6 aylık döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 5 kat artarak, 125 milyon 671 bin dolara ulaştı. 
 
2012 yılının ilk altı aylık döneminde 23 milyon 418 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Elazığ'daki firmalar, 2013 yılının aynı döneminde ihracatı yaklaşık 5 kat artırarak, 125 milyon 671 bin dolara yükseltti. 
 
Elazığ'dan en fazla ihracat, 42 milyon 455 bin dolarla Çin'e gerçekleştirildi. Çin'i 17 milyon 46 bin dolarla Hollanda, 13 milyon 513 bin dolarla ABD takip etti. Maden ve metal sektörü, 116 milyon 649 bin dolarlık ihracatla, sektörler arasında ilk sırada yer aldı. 
 
Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, yaptığı açıklamada, geçen yıl 58 milyon dolarlık ihracat yapılan kentten, bu yılın ilk 6 ayında 125 milyon 671 bin dolar ihracat yapılmasının önemli olduğunu belirtti.
 
Elazığ'dan 60 firmanın ihracat yaptığını aktaran Şekerdağ, şunları kaydetti: 
 
"İhracat rakamlarımız bu yıl hemen hemen 5'e katlandı. Çok büyük firmalarımızın şirket merkezlerini Elazığ'a almaları ihracatımızı artırdı. İhracat kalemlerimizi ise maden ve metaller, makine ve aksamları, çelik, ağaç mamulleri, orman ürünleri, çimento, demir, demir dışı metaller, deri ve deri sanayi, hazır giyim, huhubat ile kimya ve makine döküm sektörleri oluşturuyor. Önümüzdeki süreçte Elazığ ekonomisinin daha da ileriye gideceğini ve rakamların daha da büyüyeceğini umut ediyoruz."
 
Kentte herkesin şehri tanıtma noktasında çok ciddi gayret sarfettiğini dile getiren Şekerdağ, bu çabaların Elazığ ekonomisinin ve ihracatının artmasında önemli etken olduğunu vurguladı.
 
Ali Şekerdağ, şirket merkezleri Elazığ dışında olan büyük firmalara sahip olduklarını ifade ederek, "Bu firmalara, 'merkezinizi Elazığ'a alın' çağrılarını göreve geldiğimiz günden beri yaptık. Şirketlerin bu işi bir anda yapmaları mümkün değil. Büyük firmalarımız peyderpey şirket merkezlerini Elazığ'a alıyor" diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom