MÜSİAD İlçelerle Buluşma'yı Tamamladı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ‘MÜSİAD İlçelerle Buluşuyor' projesi kapsamında son toplantısını Karakoçan ilçesinde gerçekleştirdi.

MÜSİAD İlçelerle Buluşma'yı Tamamladı Güncel
MÜSİAD, ilçelerle buluşuyor projesi kapsamında 10’uncu ve son olarak Karakaçon ilçesine gitti. MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Avukat İbrahim Gök ve yönetim kurulu üyeleri, Karakoçan'da İlçe Kaymakamı Kemal Atasoy ve katılımcılarla buluştu. Düzenlenen toplantıyla ilgili bilgi veren MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Gök, “Karakoçan’da yapılacak yatırımları, meselelerine hangi noktada katkımızın olacağı ve bu bölgedeki istihdam imkanlarını sizlerle beraber istişare etmek niyetiyle buradayız. Şuana kadar 9 ilçemizde yaptığımız çalışmalarda çok ciddi geri dönüşüm aldık. Ciddi manada da projelerimizi oluşturma gayreti içerisinde olduk. Asıl konuşması gerekenler burada Karakoçan’a hizmet edenler ve ilçe halkı. İnşallah onlardan alacaklarımız ile değerlendirme yapacağız” dedi.
 
Karakoçan Kaymakamı Kemal Atasoy ise “ Karakoçan ve çevresinin nüfusu 30 bin civarında. Çevreden aldığı göçler, yazın yurt dışından gelenler ile ilçe merkezi nüfusu 20-25 bin aralığında olduğunu tahmin ediyoruz. Elazığ merkeze uzak olması dezavantaj olmasına rağmen, bölgeye yakın olması avantajları içerisinde barındırıyor. Biz geldiğimizden bu yana yaptığımız çalışmalarda bir potansiyel olduğunu gördük. Bunlarla alakalı birkaç proje hazırladık. Bunlardan bir tanesi de ileride organize sanayi sitesine dönüşebilecek, bir sanayi sitesi yapmak oldu. Bütün aşamaları tamamlandı, şuanda 12-13 tane yatırımcımız da var. Yazın tesisleri gördüğümüzde Karakoçan için de sanayileşme başlayacak, çok güzel bir noktaya gelmiş olacağız. O bölgeye yatırım yapacak bir kişiye yer veriyoruz, 1,5 yıl içerisinde faaliyete başlaması ve en az 5 kişiyi istihdam etmesi gerekiyor. Yatırımcılarımız daha cömert çıktı, elektriğini, parselini hazırladılar. Karakoçan ve bölge açısından güzel bir yer olacak. Buraya gelerek böyle bir toplantı yaptığınız için sizlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
MÜSİAD’ın çalışmaları ile ilgili hazırlanan sinevizyon gösterisinin ardından tekrar söz alan ve Karakoçan’ın çok önemli 2 özelliğinden bahseden MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, ”Birincisi yurt dışında çok Karakoçanlı var. İkincisi yurt dışı girdisi olarak Elaziz’ın ilçeleri bazında ilk sırada. Böyle iki önemli özelliği olan bir ilçede de sosyal alanları ile gelen hemşehrilerine hizmet vermesi lazım. Tavukçuluk da Elazığ’a önemli bir markayı taşımak nasip oldu. Elaziz’da tavukçuluğu da bir noktaya taşımak istiyoruz. Şuanda Elazığ’da tavukçulukta günlük 60 bin kesim yapılıyor, Şubat ayında ise bu rakam 120 bine çıkması bekleniyor. Şuanda 850 arkadaşımız buradan ekmek yiyor. Bu rakam da Şubat ayı itibariyle bin 700’i bulacak. Ocak 2016’da ise bu rakam 3’e katlanacak. Burada hedef Elazığ’ı tavukçuluğun merkezi yapmak. Ardından ihracatın merkezi yapmak. Bölgede özellikle dağlık alanlar civarı tavukçuluk için imkan olan yerlerdir. Gerek firma yetkilileri, gerek TKDK’nin bu dönem olamasa da, önümüzdeki dönemdeki teşvikleriyle tavukçuluğu burada ön plana çıkarmak lazım. Özellikle Karakoçanlı arkadaşlarımızın düşünceleri varsa bizlerle paylaşmalarını diliyoruz. Barajları da potansiyele dönüştürme imkanı var. Bazı arkadaşlarımız yerlerinden oldu ama bu bölgenin de turizm merkezi olarak değerlendirilmesi lazım. Burada göl kıyısı evleri yaparak yurt dışındaki arkadaşlarımızı ağırlama imkanı olacak. Barajların bir diğer özelliği de balıkçılığı ön plana çıkarmış olması olacak. Türkiye iç sularda artık yoğun bir şekilde balıkçılığı yaşamak istiyor. Barajlarda da balıkçılık için biz her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
 
Son günlerde Elaziz’ın gündeminde olan ve bir milletvekilinin karayolları bölge müdürlüğünün Malatya’ya taşınmasından bahsettiğini belirten Gök, ”Karayolları bölge müdürlüğü bizim sahip olacağımız değerlerden biridir. Burada siyasette, gerekse bürokrasi de ki arkadaşlarımızın ve biz sivil toplum örgütlerinin bu husustaki hassasiyetlerini bir kez daha dile getirmek istiyorum. Malatya’daki kardeşlerimiz her şeyi isteyebilirler. İstemekle almak arasında bir fark vardır oda bizim mücadelemizin sonucu ortaya çıkacaktır. Karayolları bölge müdürlüğünün Malatya’ya katacağı çok bir şey yok ama Elazığ’a kattığı çok şey vardır. Bu konuda MÜSİAD Elazığ Şubesi olarak, bu talebin yersiz olduğu sadece gündemde sıkıntı oluşturmak içinde olunduğu fikrindeyiz. Ben inanıyorum ki Malatya'da iktidarın milletvekilleri ve büyükşehir belediye başkanının bu düşünce içerisinde olmadığını düşünüyorum. Umuyorum ki bu düşünceler sadece siyasi söylemden ibarettir. Bu durum iki il arasında gerginliği neden olabilir, böyle bir şeyin olmasını istemiyoruz. Karayolları bölge müdürlüğü sadece Elazığ’a değil, Malatya’ya da, Bingöl’e de, Tunceli’ye de hizmet ediyor” diye konuştu. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom