Elazığ Halkının Yüzde 65'i Aşırı Kilolu

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, Elazığ halkının yüzde 65'inin aşırı kilolu olduğunu söyledi.

Elazığ Halkının Yüzde 65'i Aşırı Kilolu Sağlık
Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koordine edilen, ’Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü’ çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla yapıldı. Fırat Üniversitesi yerleşkesinde bulunan mesire alanında yapılan yürüyüşe Vali Yardımcısı Mesut Gençtürk, Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Selahattin Karakoç, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, Müftü Yardımcısı Şehmuz Tanrıverdi, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sendika yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş öncesi Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından şapka, yelek ve bandaj dağıtılarak sağlıklı yürüyüşün önemine dikkat çekildi.
 
2014 yılının ’Sağlıklı beslenme ve hareket yılı’ ilan edilmesinin ardından daha önce her ay düzenlenen ’Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam yürüyüşü’ etkinliğinin her hafta düzenlenmeye başladığını ifade eden Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, yıl içerisinde yapılan yürüyüşlerle obezite konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı. Elazığ Valiliği tarafından koordine edilen bir çalışmayla Elazığ’ın obezite haritasını çıkardıklarını anımsatan Akkuş, "Bildiğiniz gibi ülkemizin obeziteyle ilgili ciddi çalışmaları var. Çünkü bu artık yeni bir sorun oldu. Tüm dünyada vardı biz de farkındaydık ülke olarak ancak çok önem verilmiyor görünüyordu. Son yıllara baktığımızda Avrupa’da önde gelen ülkelerden biriyiz maalesef. Türk toplumu sürekli hareket halinde olan bir toplum olmasına rağmen toplumu saran bir hastalık haline geldi. İlimizde bu konuyla ilgili bir çalışma yaptık valiliğimizin koordinasyonunda. Bu yıl yapılan çalışma ilimizin üçte birinin obez, üçte birinin ise aşırı kilolu olduğunu yani Elazığ’da yaşayan insanların yüzde 65’inin normal olmadığını aşırı kilolu olduğunu gördük. Bu sebeple daha önce Sağlık Bakanlığı tarafından ayda bir yapılan yürüyüşler haftada bir yapılmıştı. Bugün tüm kamu kurum kuruluşlarıyla sağlığa yürüyoruz kampanyası eşliğinde tekrar bir yürüyüş organize ettik. Bugün bu konuda bize desteklerini esirgemeyen Vali Yardımcımız Mesut Gençtürk’e, Sağlık İl Müdürümüz Selahattin Karakoç’a ve kam kurum kuruluş yetkililerine teşekkür ediyorum.
 
Elazığ halkını sağlıklı bir yaşam için, kronik hastalıklardan korunmak için obeziteyi önleyebilmek için yürüyüşe davet ediyorum" dedi. Mesire alanı içerisinde yapılan yürüyüşün tamamlanmasının ardından yürüyüşe katılanlara su ve mandalina ikram edildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom