Prof. Dr. Hasbi Soylu MÜSİAD'ın Konuğu Oldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi'nin geleneksel hale getirdiği 'Dost Meclisi' toplantılarının bu haftaki konuğu Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasbi Soylu

Prof. Dr. Hasbi Soylu MÜSİAD'ın Konuğu Oldu Güncel
MÜSİAD Elazığ Şubesi'nin düzenlediği Dost Meclisi toplantısına bu hafta Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasbi Soylu katıldı. Prof. Dr. Soylu'yu MÜİSAD Elazığ Şube Başkanı avukat İbrahim Gök ve üyeleri karşıladı. Toplantıda Prof. Dr. Soylu, dünyadaki şehirlerin olumsuz coğrafi konumlarına rağmen nasıl geliştiğiyle ilgili sunum yaptı. 
 
Elazığ’ın da sahip olduğu jeopolitik konum ve sosyo kültürel yapısıyla hızla gelişebileceğine dikkat çeken Prof.Dr. Soylu, "Elazığ kabuğunu kırarak çok mükemmel ve güzel şekilde sorunlarıyla baş edebilecek bir pozisyonda. Eğer kaynaklar doğru bir şekilde kullanılır ya da potansiyel çok düzgün bir şekilde değerlendirebilirse üst kademelerden talep edilecek şeylerle çok daha iyi yerlere gelinebilir. Talep edilen şeyler uygulama olarak harekete geçirildiği zaman kalkınma için zaten süreç başlamış olur" dedi.
 
Gelişim için kaynak potansiyelin bilinmesinin gerektiğine vurgu yapan Soylu, "Eğer doğal ve beşeri potansiyeli biliyorsak, yapılması gereken işi biliyorsak, bize yardımcı olacak kurum ve kuruluşları çok rahat bir şekilde devreye koyup onlardan beklentimizi, istediğimizi çok rahat bir şekilde alıp yolumuza devam edebiliriz. Sunumun başında da söyledim. Erzurum Doğu Anadolu Bölgesinin kalesidir. Erzurum Doğu Anadolu Bölgesinin merkezidir. Erzurum’u Elazığ’ı güçlendirmek demek Doğu Anadolu Bölgesini güçlendirmek demektir. Doğu Anadolu Bölgesinin güçlenmesi demek Türkiye’nin güçlenmesi demektir. Dolayısıyla bizim mutlaka Elazığlılar olarak buna kafa yormamız gerekir. Elazığ’ı küçük adımlarla değil büyük adımlarla nasıl ileriye taşıyabiliriz bunun arayışları içerisinde olmalıyız. Onun için mutlaka bu çalışmaları birlikte yapmalıyız" diye konuştu. 
Katılımlarından dolayı Prof. Dr. Soylu'ya teşekkür eden MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Gök ise, "Elaziz'in yerleşim merkezlerinin muhakkak ovadan kenarlara açılması lazım Meryem dağının yerleşime açılması lazım. Açılmış olan veya farklı düşünce ile açılmış olan imar yerlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Sürsürü Elazığ’ın kalbidir. Sürsürü Elazığ ovasının kalbi Sürsürü’nün artık beton yığınlardan kurtarılması lazım. Bir zamanlar 30 çeşit üzümlerini yediniz ama bugün bir tanesi bile hayal ettiğimiz o üzümlerin merkezinin artık yavaş yavaş eski yeni güzel yine eski güzelliğine kavuşturulması gerekir" şeklinde konuştu. 
 
MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök'ün Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasbi Soylu’ ya MÜSİAD yayınlardan oluşan bir çanta takdim hediye etmesiyle toplantı sona erdi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom