Elazığ'da Kan Bağışı Kampanyası

Türk Kızılayı Elazığ Kan bağış uzmanı Selçuk Dağtekin, kentte bir günde ortalama 60 kişinin kan bağış TIR'ına gelerek kan verdiğini söyledi.

Elazığ'da Kan Bağışı Kampanyası Güncel
reklam
Elazığ Öğretmenevi önünde konuşlanan Kızılay bağış TIR'ına gelen vatandaşlar bağışta bulunuyor. Kan bağışında bulunan vatandaşlar, kan bağışının önemine dikkat çekerek, herkesin kan vermesi gerektiğini ifade etti.
 
Türk Kızılayı Elazığ kan bağış uzmanı Selçuk Dağtekin de kan vermenin acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirterek, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini kaydetti. Dağtekin, günde ortalama 60 bağışçıdan kan aldıklarını dile getirerek, Elazığ’ın kan ihtiyacını büyük oranda giderdiklerini aktardı. Dağtekin, "2 Ocak’tan itibaren öğretmenevi önünde kan bağışı alıyoruz. 5 Ocak tarihine kadar devam edecek. Şubat ayında da ilçelere gitmeyi amaçlıyoruz. Gönüllü insanlardan kan bağışı alarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Bizler Kızılay olarak aracı konumundayız. Şu anda Elazığ’ın yüzde 90 kan ihtiyacını gideriyoruz. Amacımız yüzde 100'ünü karşılamak. 18-65 yaş arası herkes kan bağışında bulunabilir. Kan verecek kişiler 50 kilonun üzerinde olmalı. Erkekler yılda dört kez, bayanlar ise yılda 3 kez kan vermeli. Kan bilindiği gibi dünyada hiçbir yerde üretilmeyen ve sadece insandan alınabilen bir ilaç. Alınan her kanı üçe ayırıyoruz. Böylelikle üç farklı alanda bu kanı kullanabiliyoruz. Bu da bir kanın üç kişiye hayat verebileceği anlamına geliyor. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Bu yüzden kan bağışı konusunda herkes duyarlı davranmalı. Tüm Elazığ halkımızı Kızılay kan bağışı TIR'ına gelerek kan bağışında bulunmalarını bekliyoruz" dedi.
 
2 Ocak’ta başlayan kampanya 5 Ocak tarihine kadar devam edecek. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom