Haydi Kızlar Evinize!

Elazığ'ın Hankendi beldesinde Haydi Kızlar Okula kampanyası ile öğrenci sayısı arttırılan ve bugün itibariyle çoğunluğu kız olmak üzere 180 öğrencisi bulunan Hankendi Lisesi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

Haydi Kızlar Evinize! Güncel
Elazığ’ın Hankendi beldesinde Haydi Kızlar Okula kampanyası ile öğrenci sayısı arttırılan ve bugün itibariyle çoğunluğu kız olmak üzere 180 öğrencisi bulunan Hankendi Lisesi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Okulun yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde yıkılacağı belirtilirken, beldede yeni bir okul yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini sürdürüyor. 
 
Lise binasının yıkılmasına tepkili olan Hankendi sakinleri ve liseye öğrenci gönderen 36 köyün muhtarları, yeni okul yapılmadan mevcut okulun yıkılmasının öğrenciler ve aileleri açısından büyük sıkıntılar yaratacağını söylediler. 
 
Köylüler adına açıklama yapan Temur Mezrası Muhtarı Emine Altuntaş, bilirkişi raporuna göre mevcut lise binasının depremde yıkılma riski bulunduğunu, buna itirazlarının olmadığını ancak, bölgede acilen yeni bir okul yapılarak öğrencilerin eğitimden mahrum kalmamasını istediklerini söyledi. 
 
Yeni bir okul yapımı için bölgede 10.000 m2 arsanın mevcut olduğunu belirten Altuntaş “Öğrencilerimizi yeni okula yerleştirdikten sonra bu okulu yıksınlar. Bir okul yapımı 5 ay sürüyor. Alelacele bu okulu yıkıp öğrencilerimizi Elazığ’a taşımanın ve çile çektirmenin hiçbir mantığı yok. Öyle öğrencilerimiz var ki Hankendi Lisesine 18 Km öteden geliyor. Bu öğrenciler Hankendi’ye gelebiliyorlar ama yarın aileleri bunları 40 km öteye Elazığ merkeze servis de olsa göndermezler. Bu insanlar sayın başbakanımızı dinlediler. Haydi Kızlar okula kampanyasına kulak verdiler. Kızlarını okula gönderdiler. Şimdi okul kapatılırsa bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyesimiz gelir.” dedi.
 
Bu konuda Elazığ Valiliğinden destek beklediklerini belirten Altuntaş, “Böyle büyük bir bölgeye hitap eden 60 km çapında yerleşken öğrenci alan, ÖSS’de başarılara imza atmış, spor dallarında Türkiye üçüncülüğü ve dördüncülüğü bulunan ve geçmişte milli atletler yetiştirmiş nice generaller yetiştirmiş, doktorlar, avukatlar, hakimler, öğretmenler yetiştirmiş bu okulu kapatmak yerine mevcut 10 Bin m2 arsası üzerine en kısa sürede yeni okul binamızı yapsınlar. Öğrencilerimiz yerleştirildikten sonra okulu yıksınlar.” şeklinde konuştu. 
 
“HALKIMIZ ÇOK RAHATSIZ”
Hankendi Belediye Başkanı Avni Keser ise Türkiye’de kapanmanın bir slogan haline geldiğini söyledi. Her an hangi kurumun kapanacağının belli olmadığını belirten Keskin, “Beldemizde maalesef her geçen gün bir kurum kapanıyor. Bir gün 112 Acil kapanıyor, diğer gün belediye kapanıyor, devamında PTT, Tedaş, Tarım kredi kooperatifi kapatıldı. Her gün bir şeyler kapanıyor. Bu da halkımızı çok büyük sıkıntıya sokuyor. Gerçekten halkımız bu konuda rahatsız. Son aldığımız duyumlara göre lise binasının sağlam olmadığı konusunda bir raporun olduğunu ve binanın acilen yıkılması gerektiği duyumunu aldık. Bizzat milli eğitim yetkilileriyle görüştüm. Onların dediği şu, bina sağlam değil, bu binanın mutlaka yıkılması lazım. İyi güzel de, yeni bina yapın, ondan sonra binayı yıkın. Bu bina 1971 yılında yapıldı. Bugüne kadarda söylenildiği gibi çürük bir bina olmaması gerekir. Yıllardır burada eğitim veriliyor. Herhangi bir sıkıntı yoktu. Tabi bina yıkılacak, yıkılabilir. O zaman yenisi yapılır, bina yıkılır. Ama bu böyle yapılmıyor. Bina yıkılacak, peki yine bina yapılacak mı bilemiyoruz diyorlar. Peki öğrenciler ne olacak. Bunları da merkeze alacağız diyorlar. Peki bu 180 öğrenci Elazığ’a nasıl gidecek. Özellikle de kız öğrenciler Elazığ’a nasıl gidecekler. Belli ki kız öğrenciler okula gitmeyecekler ve eğitim öğretim büyük bir darbe alacak. Bu okul özellikle kız öğrencilerin buraya gelmesi konusunda çok faydası oldu. Bundan üç yıl önce tekrar böyle bir kapanma söz konusu oldu. Ben o zaman belediye otobüsünü sırf kız öğrencileri okula getirmek için servis olarak tahsis etti. Ve öğrenci mevcudu 180’e çıktı. Ayrıca Haydi kızlar okula kampanyası başlatıldı. Bu kampanya kapsamında da öğrenciler okullara gelmeye başladılar. Şuanda öğrenci mevcudunun yarısından fazlasını kız öğrenciler oluşturuyor. Böyle bir okulun kapatılması kime ne faydası olur bilemiyorum. Benim temennim şu ki henüz aradan fazla geçmiş bir durum yok. Ya bu okulun yıkılması ertelenmeli yada en kısa zamanda yeni bir okul yapılmalıdır” diye konuştu. 
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom