STK'lar Mısır halkı için devrede!

STK Platformu PTT Meydanında bir araya gelerek Mısır'da darbe yapanları lanetlediler.

STK'lar Mısır halkı için devrede! Güncel
Elazığ STK Platformu adına basın açıklaması yapan KALEMDER Başkanı Muharrem GÜNEŞ, “60 yıllık dikdatör, baskıcı rejimler eliyle yönetilen Mısır’da 25 Ocak 2011’de halk meydanlara dökülmüş ve nihayetinde Hüsnü Mübarek rejimini devirmişti.” Diye hatırlatarak yapılan ilk özgür seçimlerde ve halkın iradesiyle seçilen Müslüman kardeşler üyesi, Mısır Hürriyet ve Partisi Adayı Muhammed Nursi Mısır Ordusunun yaptığı darbe ile devrildiğini ifade etti.
 
Nursi’ye İsyan Kampanyası
 
Güneş, Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmiş olmasına rağmen kendisinden imkânsızı başarması istenen ve ülke içerisinden ve dışarısından her yönüyle baskı altında tutulan Nursi’ye başlatılan isyan kampanyası El-Ezher Şeyhinin fetvası pragmatist İslamcıların ihaneti laik Kıpti Hıristiyanlar ve eski rejim kalıntılarını ortak kararı ile iki günün sonunda ordunun yönetime el koyması ile sonuçlandığını belirtti.
 
Medya Patronlarından Halkın Taleplerine İpotek
 
Sosyal, siyasal ve ekonomik şartlar bakımından kıskaca alınan Muhammed Nursi ulusal ve uluslar arası iktidar odaklarını işbirliğiyle Cumhurbaşkanlığından uzaklaştırdığını ifade eden Güneş; “Seksen milyon nüfusa sahip olan bir ülke halkının kişi başına düşen milli gelirini ortalama aylık 30 Dolar olduğu, en az üç milyon insanın evsiz bir vaziyette mezarlıklarda yatıp kalktığı, on yıllardır sistematik işkence, hapis ve darbelerle ekonomik yönden zayıf bırakılan halkın refah seviyesinin bir yıl içerisinde yükseltilmesi, ülkenin ıslah edilmesi, ekonominin canlandırılması imkânsız taleplerdir. Darbenin hemen öncesinde ülkenin rant kaynaklarını elinde bulunduran kapitalist aileler darbeye zemin hazırlamak için başta benzin olmak üzere halkın temel ihtiyaçlarını piyasadan çekmiş, halkı galeyana getirerek ülkedeki baltacı denilen azılı suç şebekelerini devreye sokarak ülkede yönetim ve istikrar sorunu görüntüsü vermeye çalışmış sonuç itibariyle bu senaryolarında başarılı olmuşlardır. Medya patronları Muhammed Nursi’yi destekleyen halkın en az %50’sinin taleplerine ipotek koymuş darbe kışkırtmaları ile ordunun yönetime ek koymasına olanak sağlamışlardır. Darbe sonrası ordu muhalifi bütün basın kuruluşlarına el konmuş yine eski rejimi baskıcı anlayışına dönme sinyalleri verilmiştir.” Şeklinde konuştu.
 
Batı Ülkeleri’nden İkiyüzlü Siyaset
 
“Bu süreçte sözüm ona ileri demokrasi ile yönetilen Batı Ülkeleri gerçekleştirilen bu hukuk dışı müdahaleye “darbe” sözcüğünü kullanmaktan dahi kaçınmış, onlarca insanın katledilmesi, yüzlerce Müslüman kardeşler yönetici ve üyelerinin tutuklanmasına göz yummuş, teşkilatın onlarca şubesinin yakılıp talan etmesine tek kelime dahi etmemiş, söz konusu Müslümanlar olunca ikiyüzlü siyasetlerini icra etmekten geri durmamışlardır. “Batı için önemli olan halkların özgürlüğü ve refahı değil, kendi çıkarlarıdır.” İslam dünyasında oluşan iktidarlar çıkarlarına ne kadar hizmet ettiği önemli, gerisi tefferuattır.”
 
“Direnişte Kardeşlerimizin Yanındayız”
 
Mısır’daki Müslüman kardeşlerine yapılan darbeyi en iyi anlayacak kesim içinde yaşadığımız bu coğrafyanın halkları olduğunu dile getiren Güneş; “Mısır’da bugün yaşananları Türkiye’deki Müslümanlar 28 Şubat Darbesiyle yaşadılar. Tanklarıyla o günlerde meydanları kuşatan yönetime el koyan Türkiye cuntası bugün yargı önünde halkına hesap vermektedir. Bizler Mısır halkının da er veya geç askeri cunta ile hesaplaşacağına inanıyoruz. Direnişlerinde kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.” Dedi.
 
 
 
“Müslüman Kardeşler Yapılan Bu Hile Ve Tuzaklara Karşı Direnecektir”
 
“Mısır’ın Müslüman halkı kendi iradesiyle seçtiği başkanının küresel aktörlerin yardımıyla azledilmesine seyirci kalmayacak, darbe sevdalısı bu zihniyetin küstah sevincini kursağında bırakacaktır. Kurulduğu günden bu yana Hasan el- Benna, Seyyid Kutub, Abdulkadir Ude ve daha nice liderlerini şehit veren on binlerce yiğit üyesini Mısır’ın karanlık zindanlarında işkence ve idam sonucu feda eden Müslüman kardeşler yapılan bu hile ve tuzaklara karşı direnecektir.”
 
“Nursi’nin Onurlu Tavrını Sonuna Kadar Destekliyoruz”
 
Güneş, Mısır’da her şeyi bittiğini düşünenlerin yanıldığını belirterek, Mısır’da her şey yeniden başladığına dikkat çekti. Güneş, sonucu ne olursa olsun Mısır’ın seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Nursi’yi alkışlıyoruz diyerek şunları kaydetti: “Darbeyi reddeden cumhurbaşkanı Nursi’nin cunta ve işbirlikçilerine boyun eğmeyen onurlu tavrını sonuna kadar destekliyoruz. İki yüzlü Batı’nın, kuklası Arap birliğinin, petrol-dolar zengini şımarık körfez ülkelerini, esherin kukla şeyhinin darbecilerle iş birliği yapan tutumunu şiddetle kınıyoruz.” Dedi. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom