Askon Toplantısı

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Elazığ Şubesi'nde ‘Türkiye'nin Gelecek 10 Yıl Vizyon' toplantısı düzenlendi.

Askon Toplantısı Güncel
reklam
ASKON Elazığ Şubesi’nde düzenlenen ‘Türkiye’nin Gelecek 10 Yıl Vizyon’ toplantısına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Başkan Yardımcısı Asım Nazırlı, İlim Yayma Cemiyeti Elazığ Şube Başkanı Mehmet Çiçek, ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal ve üyeler ile iş adamları katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal, “Türkiye'nin gelişim serüveni için ekonomi sivil toplum kuruluşu olan biz ASKON, ekonomik alanda kalkınmaya ilişkin ve ülkemizin hedeflerini gerçekleştirmesine ilişkin dönem dönem sözlü ve yazılı yayınlarla da yaşanılan süreçlere katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Yine bu çalışmalarımızdan birini de bugün değerli basınımız aracılığı ile yetkililere ışık tutacağını düşündüğümüz 'Türkiye'nin gelecek 10 yıl vizyonu' adlı eserimizi kamuoyu ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
 
Elazığ’ın ekonomik yapılanması ve 2023 vizyonu başlığında, kaynak bir rapor niteliğinde olacak bir çalışmalarının da bulunduğu dile getiren Başkan Özdal, "Elazığ ölçeğinde hazırlamaya çalıştığımız bu rapor, valimiz ve belediye başkanımızın öncülüğünde gerçekleştirilen ekonomi kurultayı ve sonuçlarını tamamlayıcı, bütünleyici bir yapı taşımaktadır. Burada da ilimizin makro ve mikro ekonomik gelişimine çözüm önerileri sunulmaya çalışılıyor. İlimizin ve ilimizdeki KOBİ'lerin gelişimine, kamu ve özel sektör yatırımlarına olumlu bir ivme kazandırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
 
Son 12 yılda ülkede özlemi duyulan siyasi istikrar sağlandığına vurgu yapan Özdal, sözlerine şöyle devam etti:
"Bu da ekonomik gelişime ivme kazandırdı. Güçlenen ekonomik yapı tekrar siyaseti bir kaç kat daha güçlendirdi. Türkiye,korkuların, kaygıların, kayıpların ve geleceğe duyulan endişelerin yaşandığı ülke olmaktan uzaklaştı ve bugün, IMF'ye borcunu bitirmiş, eflasyonu düşük, cari açığı endişe yaratmayacak seviyelere indirilmiş, küresel krizlere rağmen büyümesini devam ettiren, demokrasi reformlarını sindirmiş, dıştaki ve içteki bir çok açık ve gizli düşmanlarını ve hain planlarını alaşağı edebilmiş güçlü bir ülke olmuştur. dünya üzerinde artık geçmişinin zenginliklerini geri kazanmış, güçlü siyasi ve ekonomik yapısı olan, 2023-2053-2071 gibi uzun vadeli planlar yapan ve hedefler koyan bir Türkiye var.Cumhuriyetimizin 100. yılında yeniden yeni ve yenilikçi büyük Türkiye Cumhuriyeti vizyonunu yakalamış, eğitimden kültüre, enerjiden ulaşıma, sağlıktan çevreye, ekonomiden sanata, sanayiden spora, bilimden ihracata dünyanın önemli ilkleri arasındaki yerini hiç şüphesiz almış olacaktır.
 
Bulunduğu noktaya getiren rakamlar, o hedefi de yakalayabileceğimizin delilidir. Örneğin geçtiğimiz 11 yılda kişi başı milli gelirimiz 3 bin 500 dolar seviyesinden 10 bin 800 dolar seviyesine yükselmiştir. 3 katı bir artış sağlanmıştır. ihracat değerimiz 36 milyar dolardan 152 milyar dolar seviyesine, 4 katı bir artışla gelmiştir. Aynı artış oranlarını devam ettirebilirsek önümüzdeki 10 yıllık hedefleri de yakalayabilmemiz çok da uzak bir hedef değildir. 3 kat artış sağladığımız mili gelirimizi 2,5 kat, 4 kat artış sağladığımız ihracatımızı da 3 kat daha arttırabilirsek 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmiş oluyoruz. hedef rakamlarımız olan 500 milyar dolar ihracat, 25 bin dolar kişi başı milli gelir, 2 trilyon dolar ekonomik büyüme, yüzde 5 işsizlik ve yüzde 50 istihdamı rahatça olmasa da, yakalayabileceğimiz bir gerçektir. Engel teşkil edebilecek 3 önemli hususa dikkat çekmek istiyoruz. Birincisi FED’in de birçok defa açıkladığı dünyadaki kırılgan 5’li olarak tarif edilen ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır. Ekonomik yapılanması siyasi yapılanmalara bağlı olan ve siyasi manipülasyonlara açık bir ekonomiyi ifade etmektedir. Bu işin önündeki engel sayılabilecek ana tema da bu gerçektir. Bunun için çok reel, gerçekçi ve pozitif bir iş yaşamı kurgulanmalıdır. İç ve dıştan gelebilecek olumsuz rüzgarlar engellenmeli ve bu sinsi çalışmaların da ülkemiz ekonomisi üzerinde oluşturulabilecek kötü tesirleri her kesim tarafından bilinmeli, anlatılmalı. İkincisi çözüm sürecinin ekonomimiz üzerinde ciddi olumlu tesirleri vardır. Süreç baltalanmaya çalışılsa da hükümetimizin bu süreci başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Büyümemize engel teşkil edebilecek önemli bir unsur da bu olabilir. Üçüncüsü de ülkemizde uygulanan faiz oranlarının yüksekliği ve döviz artışı. merkez bankası para politikaları faizi düşürme, döviz artışı ve dalgalanmalarını azaltma yönünde olmalı.Genel kalkınma planında 2014-2018 onuncu kalkınma planı 4 ana unsuru ekonomik hayatın, işletmelerimizin, yönetim ve gelişim düşüncelerimizin adeta ruhu olabilmeli. Bu dört temel mantık, kurgulanan her projenin temel taşı olarak görülebilmeli. Nitelikli insan, güçlü toplum, yenilikçi üretim, istikrarlı yüksek büyüme, yaşanabilir mekanlar, sürdürülebilir çevre, kalkınma için uluslararası işbirliğidir. Bu 4 temel ilkeyle ifade etmeye çalıştığımız mantığı 25 hususla da plan içinde değerlendiriyoruz."
 
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da, toplantıya davet edildiği için teşekkür ederek konuşmasına başladı. Kendisinin Teknik Elemanlar Derneği Genel Başkanlığı yaptığı dönemde ASKON’la bir çok faaliyet yaptıklarını belirten Başkan Yanılmaz, "Bir iş adamları derneği ancak düşünce, yapı, ufuk ve geleceğe bakış itibariyle farklı bir misyonu üstlenmiş bir iş adamları derneği. İnanıyorum ki ASKON’un her üyesi kendi iş hayatında çalışma hayatında parayı kazanırken, helal para kazanmanın inancı içinde kazanmak isteyen insanların bulunduğu bir yerdir. Bizim inancımız şudur. Bir tane helal para, bin tane haram paradan daha büyüktür, değerli ve daha kıymetlidir. Dolayısı ile biz yaptığımız çalışmalarda neyi yaparsak yapalım ana ilkemiz bizi yaradan yüce Rabbimizin çizdiği sınırdır. O sınır içinde helalinden en güzel hizmetleri yapıp, en büyük yerlere gelme mücadelesini elbette vereceğiz. Bizler Müslüman insanlarız. Bununla da gurur duyuyoruz. Müslümanlığımızdan çekinmiyor, utanmıyoruz ve geri kaldığımıza da inanmıyoruz. Kim Müslüman olduğu için geri kaldığına inanıyorsa önce imanını yenilemesi lazım. Müslümanlık, İslam en ilerici bir dindir.En medeni insanlarda Müslümanlardır. Biz olmamışsak, bizim acizliğimizdendir. Dolayısı ile biz inancımızdan aldığımız ışığı bütün dünyaya yaymanın mücadelesi içinde olmalıyız" diye konuştu. 
 
ASKON’un Türkiye’nin ekonomisine yapmış olduğu katkının sadece mekanik bir kalkınma düzeyinde olmadığına vurgu yapan Yanılmaz, ASKON’un yayınladığı İslam Ekonomisi kitabını göstererek çok önemli olduğunu söyledi. Öyle bir dönemde olduklarını ifade eden Yanılmaz, "Sanki bu dönemde İslam ekonomik şartları ile kalkınma olmaz mantığının hakim olduğu bir dönemdeyiz. Şahsım olarak buna katılmıyorum. Elhamdülillah ASKON’unda kurumsal bir kimlik olarak buna katılmadığını görüyorum. Bununla da gurur duyuyorum. ASKON’un Türkiye genelindeki önümüzdeki 10 yıllık misyonundan bahsedildi. İnşallah Elazığ’la ilgili yapacakları çalışmanın her aşamasında birlikte olacağız. Başından beri söylüyorum. Bir belediye başkanının görevi sadece kaldırım, park yapmak değil. Bir şehrin sadece ekonomik kalkınması yetmez, manevi kalkınmasından da sorumlu olduğunun inancı içinde hareket etmelidir. Bu çerçevede elbette bizim 2023, 2050 ve 2071 vizyonumuz var.Elazığ 2071 yılında nereye gelecek. Bunu biz göremeyiz ama evlatlarımız, torunlarımız gördüğünde 2014-2015 yılında görev yapanlardan Allah razı olsun, Elazığ’ın 2071’ini görmüşler. Onların yaptıkları gelişmeler üzerine gelişmeler yapıyoruz diyebilmelidir" şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom