Tarihi Harput’taki Türbe ve Çeşmeler Restore Ediliyor

Elazığ’ın eski yerleşim merkezi tarihi Harput’ta İl Özel İdaresi tarafından başlatılan türbe ve çeşmelere yönelik restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Tarihi Harput’taki Türbe ve Çeşmeler Restore Ediliyor Güncel

 

Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Harput'ta restorasyon çalışmalarını bölgenin tarihi yapısına uygun olarak sürdürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bilginoğlu, basın mensuplarına Harput'ta yaptığı açıklamada, çalışmalar kapsamında 7 türbenin restorasyonunu bitirdiklerini belirtti. Harput'ta 4 tarihi çeşmeyi tekrar hizmete sunmak için restorasyona alacaklarını ifade eden Bilginoğlu, bölgeye bir yeni Çeşme yapacaklarını dile getirdi.Harput'ta kamulaştırma işlemlerini bitirdikleri bir arazi üzerinde de tarihi dokuya uygun olarak okuma ve kültür evi yapacaklarını bildiren Bilginoğulu, "Harput'a yapılanlar tabii ki yeterli değil. Biz faaliyetlerimizi zamana yayarak, en hızlı şekilde projelerimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. İl Özel İdaresi olarak, Harput'a yönelik hizmetlerimize ilk olarak altyapı çalışmalarıyla başladık. Sonrasında üstyapı çalışmalarına yöneldik. Işıklandırma, sokak ve çevre düzenlemeleri yaptık. Amacımız, Harput'un tarihi yapısına uygun olarak bu çalışmaları sürdürmek" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom