8 Bin Yoksul Aileye Yardım!

Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Murat Gülbasan, Elazığ Valiliği tarafından başlatılan yoksullukla mücadele çalışmaları kapsamında 8 bin yoksul aileye yardım yapılacağını söyledi.

8 Bin Yoksul Aileye Yardım! Güncel
reklam
Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri, 2015 yılında görev yapacak yeni mütevelli heyeti seçimi öncesi istişare toplantısında bir araya geldi. Sosyal yardımlaşma konusunda gerekli araştırmaları yapmak ve tespit edilen sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla Elazığ Valiliği başkanlığında oluşturulan mütevelli heyetine köylerden ve merkezden birer muhtar seçildiğini ifade eden Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Murat Gülbasan, mütevelli heyeti seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Gülbasan, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulunarak toplantıya katılan muhtarlara desteklerinden dolayı teşekkür etti. Gülbasan toplantıda, Elazığ Valiliği tarafından iki yıl önce başlatılan Yoksulla Mücadele Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar 26 bin ailenin müracaat ettiğini anımsatan Gülbasan, Mart ayında ilk etapta 8 bin aileye yardım yapılacağını vurguladı. Gülbasan, "Şu an bir mahallede cami imamları ve öğretmenler çalışmalarını yürütüyor. Vali bey de çalışmaları yakından takip ediyor. Aynı zamanda biz de mütevelli heyeti olarak biz de takipçisiyiz. Elazığ’a faydalı olacağına inanıyorum. Çünkü bu proje yaklaşık 8 bin aileye yardım yapılacak. Vatandaşlarımız yanlış anlamasın. Bu aileler iki yıllık çalışma neticesinde belirlenen aileler. Bu ailelere yardım edilecek. Yeni aileler olursa da muhtarlarımız aracılığıyla güncellenen listeye dahil edilecek. Tabi bu konuyla ilgili zaman zaman bazı şeyler de duyuyoruz muhtarlar bu projenin dışında şeklinde. Muhtarlar bu projede hem imamların hem öğretmenlerin denetleyicisidir. Yapılan yardımlar belirlenen adreslere muhtarlar aracılığıyla ulaştırılacak. Mahallesinde bir fakir varsa anında onunla ilgili rapor tutarak valiliğe bildirecek. Muhtarlarımızın bu projede yetkisi çok büyüktür.
 
Muhtarlarımız da bunu bilsin. Kendi mahallelerindeki fakirlere yardım ulaşması konusunda duyarlı davransınlar. Şu anda kadar bu proje kapsamında 26 bin müracaat yapıldı. Bunların 8 bininin ilk etapta her türlü ihtiyaçları giderilecek. Şu anda birinci derecede fakir olduğu tespit edilen aile sayısı dediğimiz gibi 8 bin. Proje Mart ayında uygulamaya konulduktan sonra belirli dönemlerde yine yardımlar devam edecek. Elazığ her geçen gün göç alıyor. Özellikle kenar mahalleleri. Suriyeliler ve diğer göçler hariç tespit edilen bu 8 bin yoksul aileye ne gibi yardımlar yapılacağı da belirlenmiş durumda. Ben bu proje sayesinde Elazığ’daki yoksulluk oranında ciddi düşüş olacağına inanıyorum" dedi.
 
Yoksul ailelere kömür yardımının bu yıl Elazığ Valiliği tarafından yapıldığını anımsatan Gülbasan, vatandaşların kömür alımı konusunda halen muhtarlara geldiğini söyledi. Vatandaşın sisteme ayak uyduramadığını savunan Gülbasan, önümüzdeki dönemlerde kömür dağıtımının muhtarların inisiyatifine bırakılması gerektiğini kaydetti.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom