Taşeron Şoför Uygulamasına Tepki

Aktif Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş, Sağlık Bakanlığı'nın genelgeyle duyurduğu ‘112'de taşeron şoför' uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Taşeron Şoför Uygulamasına Tepki Güncel
Aktif Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş dernek binasında düzenlediği basın toplantısında sağlıkta yapılan yeni düzenlemeleri değerlendirdi. Karataş, "Biz çalışma şartlarımızın iyileşmesini beklerken, hayat kurtarma görevini yerine getiren ve bu uğurda canlarını kaybeden 112 çalışanlarının taşerona kurban edilmesi kabul edilemez bir yanlıştır ve yetkililerin bir an önce bu yanlıştan geri dönmesini bekliyor konu ile ilgili haksızlığı yargıya taşıyacağımızı da kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürlükleri'ne gönderilen yazıda 112 ambulanslarında şoför olarak görevlendirilmek üzere 4 bin kişilik taşeron işçi alımı yapılacağı belirtildi. Maliye Bakanlığı tarafından kadro verilmemesi ve ambulans kazaları sebep gösterilerek taşeronlaşma ile karşı karşıyayız. 22 Aralık 2014 tarihinde Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) günü dolayısıyla yapmış olduğumuz basın açıklamamızda bu sorunu dile getirmiştik ve çok kısa bir süre sonra yetkililer bu konunun çözümünü taşeron sisteminde buldular. Bu yolla 5 bin ATT ve paramedik kadrosu gasp edilmek isteniyor.
 
Bu düzenleme atama bekleyen ATT ve paramedikleri mağdur edecektir. Bu da gösteriyor ki sağlık sektörü taşeronlaşıyor ve bu yolda ilk adım 112 çalışanlarıyla yapılıyor. Yine 112’lerdeki çalışma sistemini 24/72 nöbet usulünden, 12/48 vardiya sistemine geçişini öngören değişikliğe karşı olduğumuzu ve sendika ilkelerimiz ve prensiplerimiz gereği de, insani değerler açısından sağlıkta taşeronlaşmaya karşıyız. Uygulamadan doğacak bu sorunları öngörmeden ve çözüm önerileri üretmeden, gerekli altyapıyı oluşturmadan, ani kararlarla asla bu sisteme geçilmemeli ve süreç yine çalışanlar ve sendikaların işbirliği içinde tekrar gözden geçirilmelidir. ATT'lerin tıbbi sekreter ve tıbbi laboratuvar çalışanlarının düştüğü duruma düşmemesi ve tamamen taşeronlaşmaya sebebiyet vermemesi için bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz" dedi. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom