Balıkçılara 35 Milyon Lira Destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde aşırı avlanmanın önüne geçmek ve denizlerde balık varlığını artırmak amacıyla, gemi sahibi balıkçıları desteklemeye 2015'te de devam edecek.

Balıkçılara 35 Milyon Lira Destek Ekonomi
Bakanlık, balık stoklarındaki aşırı av baskısını azaltarak aşırı avlanmanın önüne geçmek, av-av gücü arasındaki dengeyi sağlamak amacıyla balıkçı filosunu küçültmeye yönelik olarak 2013 yılında başlatılan gemi sahibi balıkçıların desteklenmesi uygulamasına 2015’te de devam edecek. Buna göre;Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen uygulama kapsamında, desteklemeden faydalanmak üzere başvuran 279 balıkçı gemisi için 35 milyon lira ödeme yapılacak.
 
İlk olarak 12 metre ve üzerinde gemiye sahip olan balıkçıların, isteğe bağlı olarak gemilerini filodan çekmeleri karşılığında desteklemesiyle başlayan ve daha sonra 10 metre ve üzerindekileri kapsayacak şekilde genişletilen uygulama ile 2013 ve 2014 yıllarında toplam 820 balıkçı gemisi filodan çekildi. Bu kapsamda ayrıştırma işlemine tabi tutulmak suretiyle filodan çıkarılan tekne sahiplerine toplam 116 milyon lira destekleme ödemesi yapıldı.Başvuranlar arasında en fazla balıkçı gemisi alımı 105 adetle İstanbul’dan yapılırkenen az alım yapılan il 3 adetle Artvin oldu.Bu yıla kadar yapılan alımlarla 10 metre üzerinde boy uzunluğuna sahip balıkçı gemilerinin yaklaşık yüzde 30’u filodan çıkarılmış oldu.
 
BÜYÜK GEMİLERE BÜYÜK DESTEK
2015 yılında da devam edecek uygulamada ise daha önceki desteklemelerden farklı olarak, avlanan avın büyük kısmını oluşturduğu için 35 metre ve üzerinde boy uzunluğuna sahip balıkçı gemilerine ödenecek metre başı miktar artırıldı. Bu yıl yapılacak alımlarda 10-20 m arasındaki gemilere metre başı 10 bin, 21-30 metre arasına 15 bin, 31-34 metre arasına 20 bin, 35-45 metre arasına 30 bin ve 46 metre üzerine 35 bin lira destekleme uygulanacak. Mayıs ayında başlaması planlanan alımlarda destekleme kapsamındaki gemiler MKE İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerine teslim edilecek.
 
Bu güne kadar Av filosundan çıkarılan balıkçı gemilerinden 25’i araştırma ve eğitimlerde kullanılmak üzere üniversitelerimizin su ürünleri fakültelerine ve araştırma kuruluşlarına hibe edildi. 2007-2013 yılları arasında bazı Avrupa Birliğinin ülkelerinde de yapılan uygulama, ülkemizde tamamı iç kaynaklardan karşılandı.
 
SEKTÖRE NASIL YANSIYACAK
Av miktarı aynı kalmasına rağmen sürekli artış gösteren tekne sayısı, denizlerdeki balık varlığını tehlikeye atıyor. Tekne sayısındaki artış sektörde faaliyet gösteren balıkçıları da olumsuz etkiliyor. Denizlerde aşırı avlanmanın önüne geçmek isteyen Bakanlık, balıkçılığı bırakmayan isteyen teknesi sahiplerine mağdur olmadan sektörden ayrılma imkanı sunuyor.
 
Sürdürülebilir avcılığın sağlanmasına olumlu yansıyacak proje, av ile av gücü arasındaki dengenin kurulmasına katkı sağlanacak. Bu sayede denizlerdeki balık varlığı da korunmuş olacak. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom