DİKSİYON VE GÜZEL KONUŞMA KURSUNA OLAN İLGİ

DİKSİYON VE GÜZEL KONUŞMA KURSUNA OLAN İLGİ
Kayahan Topal / Halkla İlş Uzm
 
Babamızın 1970’li yıllarda Elazığ’da yayın yapan ve o dönemden bu yana dillerden dillere dolaşan Elazığ Sanat Okulu radyosunda ilk sunuculardan olmasından mıdır bilmem ama 1994 Yılında Hastane Caddesinde 6.katta bulunan Radyo ve TV Süper Show ile başladı benimde sunuculuk ve spikerlik hayatım…
 
Çeşitli radyolar ve bir dönem Kanal e televizyonunda muhabirlik derken, uzun soluklu olarak da ERT FM’de Haber Spikerliğine devam ettik.
 
Sonrasında Elazığ’ın ilk uydu kanalı olan şimdilerin Kanal Fırat, o zamanların ise Kanal 9 televizyonunda ana haber spikerliği ile sürdü meslek yaşantımız.  Kanal 23 televizyonunda ki Haber Aktüel programımız ise 5.yılında ve hala devam ediyor.
 
Yüzlerce ulusal ve uluslar arası program sunumu derken, bu alanda son derece bilgi sahibi olan Mustafa Demir hocam’dan da bir eğitim almazsak olmazdı hani.
 
Allah razı olsun; Eşref Turan ağabeyin Başkanlığındaki Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti girişimiyle, bu konuda güzelde bir kurs aldık 8 yıl önce…
 
Konuyla ilgili eğitimlerimi kişisel olarak devam ettirirken bir yandan,  ilk mikrofonu elimize aldığımız tarihten bu yana meğer 21 yıl geçmiş de haberimiz yokmuş.
 
Dile kolay 21 yıl…
 
Bu işi yapanlar hep söylerler, “Mikrofonu bir kere elinize aldığınız zaman, artık bir daha bırakamazsınız” diye….
 
Gerçekten de öyle….
 
Geçtiğimiz yıl ise kıymetli Celal Sürgeç hocamızın ricasıyla, Harput Diyanet Eğitim Merkezinde yüzlerce din görevlisi ve vaizlerimize diksiyon ve güzel konuşma kursu verdik, sonrasında Elazığ Belediyesinde görev yapan iki yüz’e yakın personelimize ve son olarak da ardından Keban Belediyesinde görev yapan çalışanlara…
 
Bu konuda yakın çevrem ve öğrenci kardeşlerimden çok ciddi anlamda kurs açmam için baskı görüyorum dersem inanın abartmamış olurum.
 
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görüşmeler yaptık ve sonuçlandı….
 
Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Kazım Atıcı hocamızın da katkılarıyla kurs talebimiz kabul gördü ve çok kısa zamanda kayıtlar da doldu.
 
20 kişi olarak planladığımız kursiyer sayımızı, yoğun ilgi sonrası ilk olarak 30’a ardından ise 40’a çıkardık. Allah nasip ederse ilk dersimizi de 27 Ocak Salı günü saat 17.00’da Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde gerçekleştireceğiz.
 
İlk dönem kursuna kayıt yapanlar haliyle mutluyken, ikinci ve üçüncü döneme kayıtları kalanlar ise bizlere biraz kırgınlar.
 
Ama hiç merak etmesinler belirli bir plan ve program dahilinde kurslarımız inşallah devam edecek.
 
Amaç, sertifika alıp sunuculuk yapmak değil bence, doğru konuşup anlaşılır olmak temel ilkemiz olacak.
 
Bu kursun gerçekleşmesinde bizlere destek olan Elazığ Valimiz Sayın Ömer Faruk Koçak’a, Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz’a, Elazığ Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Bağlıtaş’a, Halk Eğitim Müdürümüz Sayın Kazım Atıcı ve Baş Müdür Yardımcısı değerli hocam Cemil Serdar Kabaklı’ya, kayıtlar sırasında sık sık rahatsız ettiğimiz Sadrettin Gökalp kardeşime ve kursa ilgi gösteren herkese çok teşekkür ediyorum.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom