Havza Koruma Eylem Planı Toplantısı

Elazığ'ın da aralarında bulunduğu 22 ilin yer aldığı Fırat-Dicle Havzası Havza Koruma Eylem Planı paydaş toplantısı Elazığ'da yapıldı.

Havza Koruma Eylem Planı Toplantısı Güncel
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ortaklığında gerçekleştirilen Havza Koruma Eylem Planlarının Hazırlanması Projesi toplantısında, Fırat Dicle Havzası’nda bugüne kadar yapılan çalışmalar masaya yatırıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Fırat Üniversitesi Prof. Dr. Bahaeddin Ögel Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Elazığ Vali Vekili Ercan Çiçek, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulkadir Kandemir, Fırat Dicle Havzası’nı kapsayan 22 ilden temsilciler ve akademisyenler katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumalı Kınacı yaptı. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün görevleri hakkında bilgi veren Prof. Kınacı, müdürlüğün planlama yaparak nehir havzası koruma eylem planlarını yapmak için kurulduğunu ifade etti. Suyu kullananların yönetimde söz sahibi olacaklarını belirten Prof. Kınacı bu kişilerin bir araya gelip görüş bildireceklerini ortaya çıkan görüşün ise genel müdürlük tarafından karara bağlanacağını vurguladı.
 
Vali Vekili Ercan Çiçek ise belediye başkanlarından özellikle doğayı korumak için atık su tesislerine önem vermelerini istedi. Çiçek, çevresel değerlerin, ormanıyla, suyuyla insanlığın ortak mirası olduğuna ve sahip çıkılması gerektiğine değindi.
 
Toplantıda daha sonra Fırat Dicle Havzası Korma Eylem Planı Proje Yöneticisi Dr. Selma Çikoğlu Ayaz da, proje çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Dr. Ayaz havzanın genel durumu, nüfus yapısı, havza arazisinin kullanımı, havzada yer alan su kaynakları ve barajları slayt eşliğinde anlattı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom