Elazığ OSB'de 5. Kısım Tamamlanıyor

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, 5. kısımda çalışmalarda sona yaklaşıldığını söyledi. Öztürk, “Birlik ve beraberlik ne kadar artarsa sanayimiz de o kadar ilerler" dedi.

Elazığ OSB'de 5. Kısım Tamamlanıyor Güncel
Elazığ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, kamulaştırma çalışmaları devam eden OSB 5. kısmın tamamlanmasıyla birlikte Elazığ sanayisinin daha da gelişeceğini ifade ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öztürk, "Birlik ve beraberlik ne kadar üst düzeyde olursa sanayileşme de o derecede fazla olur. Bir ilin sanayileşmesi üvey evlat olarak görülemez. Bir şehirde zenginlik ve zengin ne kadar fazla olursa o şehir zenginleşir o şehirde işsizlik azalır. O şehirde ekonomi güçlenir ve göçü önlersiniz. Beyin göçünü önlersiniz sermaye göçünü önlersiniz ve sermaye göçünü önlediğiniz zaman da bankalarda mevzuat hesaplarında veya değişik alanlarda bulunan kaynakları yatırıma üretime kanalize edebildiğiniz zaman Elazığ sadece bölgenin değil, Türkiye’nin de kalkınmış illerinden biri olur. Bugün Elazığ’ın durumuna baktığımızda kötü mü kötü değil. Ben her zaman şunu söylüyorum. Her ortamda bunu dile getiriyorum. Elazığ’ın üzerinde sanki ölü toprağı var. Bu ölü toprağını silkelemeyi hiç kimse akıl etmiyor veya bir araya gelip çözemiyor. Elazığ’da yeni yeni bir şeyler yapılmaya başlandı. İnşallah bu ölü toprağı atılacak. Ben bundan ümitsiz değilim. Hep dedik ki Elazığ’da bir sermaye var ve çalışanlar var. Maalesef Elazığ OSB’de yatırımlar yapmış istihdamlar oluşturmuş elini kolunu falan değil gövdesini taşın altına koymuş insanları görmeyen insanlar var bu memlekette. Yadırgayanlar var. Niye yatırım yapıyorsunuz diyenler var. Elazığ’dan hiçbir halt olmaz diyenler var. Elazığ’da sanayi de olmaz diyenler var. Geçtiğimiz gün Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a da aktardım. 2014 yılında Elazığ OSB’nin enerji tüketimi yüzde 13 artmış 2013 yılına göre. 7 milyon kilovatın üzerine çıkmışız. Elektrik tüketimindeki artış bu insanlara verilen en güzel cevaptır. Eğer OSB’de üretim artmıyorsa bu elektrik tüketimindeki artış nereden geldi, bağ bahçede mi kullanıldı? Doğal gaza baktığımız zaman yine elektrik tüketiminde ciddi bir artış var” diye konuştu.
 
“OSB 5. KISIMDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Kamulaştırma çalışmalarının devam ettiği OSB 5. kısımdaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Öztürk, “Bugün OSB’nin 5. kısmını açmış bulunuyoruz. 118 parseli olan bir alan. 1 milyon 300 bin metrekare hazinenin milli emlaka ait arazisini bu alanın içerisine 2014 yılı içerisinde geçirdik. Organize Sanayi kapsamına aldık. Tapularını aldık. Şu anda kamulaştırma yapacağımız TOKİ’nin az bir miktar yeri var. Özel mülkiyetler var. İlk etapta 17-28 dönümlük alanın kamulaştırmasını yaptık. Bazı yerlerde yaşanan zorluklardan dolayı kamulaştırma yasasını devreye sokuyoruz. Kamu yararı adı altında da Yazıkonak Belediyesi ile protokol yaptık. İnşallah 3 veya 5 ay içerisinde neticelendirip paralarını yatıracağız. Bu işlemlerden rahatsız olan mülkiyet sahipleri de dava açacaklar. OSB’nin 5. kısmı ile ilgili bütün projeler onaylandı. Elektrik ve alt yapı projeleri onaylandı. Kesin hesaplarda da 21 milyon civarında bir yatırım tutarı çıkıyor. İnşallah hedefimiz Nisan ayında alt yapı ihalelerini yapmak. Şu anda 47 firmaya tahsis verdik. Şu anda 5. bölge dediğimiz bölgede yatırımcılarımızın alt yapı hizmetlerinden faydalanabilmesi için geçici imar yollarını açtık kendi imkanlarımızla. Elektrik hatlarımızı çektik. 4 tane ara geçici trafolar koyduk ve şu anda 11-12 tane yatırımcı arkadaşımız burada yatırım yapıyorlar şu anda. Bir tane firma da deneme üretimine başladı. 3 ay önce boş kır olan bir arsa üzerinde şu anda bir fabrika faaliyete başladı. Bunlar güzel şeyler. Elbette çok daha fazla yatırım olması lazım. Bu ne ile olacak. Söylemlerle olmuyor. Konuşmayla olmuyor. Siz eğer çalışmazsanız sorunlar nasıl çözülecek? Elazığ OSB Türkiye’de örnek gösterilebilecek bir bölge. Yapmış olduğu hizmetlerle alt yapısıyla kesintisiz bir enerji var. Enerji konusunda 3 yıl önce çok ciddi sorunlarımız vardı. Ama sorunları birer birer aştık” şeklinde konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom