Elazığ Şeker Fabrikası Kapasitesini Arttırdı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi'nin 'Dost Meclisi' toplantısına Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Lütif Çevik konuk oldu.

Elazığ Şeker Fabrikası Kapasitesini Arttırdı Güncel
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi'nin 'Dost Meclisi' toplantısına konuk olan Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Lütif Çevik, geçtiğimiz yıl 32 bin ton pancar işlediklerini, bu yıl ise bu rakamı 60 bin tona çıkardıklarını söyledi. 
 
MÜSİAD Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen 'Dost Meclisi' toplantısına bu hafta Elazığ Şeker Fabrikası'nın Müdürü Lütfi Çevik oldu. Çevik'i, MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök ve üyeler karşılayarak bir süre sohbet etti. Elazığ Şeker Fabrikası'yla ilgili kamuoyunda fazla bir bilgi olmadığını belirten Çevik, "Bir bilgi kirliliği var. Bir kısmı fabrikanın kapandığından bahsediyor bir kısmı satıldığından bahsediyor. Son durum hakkında kimsenin fazla bir malumatı yok. Fabrika şu anda kamuya ait. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin 25 fabrikasından birisidir" dedi.
 
Türkiye'de bulunan 25 şeker fabrikasından en az üretim yapan ancak bu yıl üretimini arttıran bir fabrika olduklarını dile getiren Çevik, "Türkiye genelinde bizim kadar zor durumda olan bir fabrika daha yok. Ama şu var ki 2009 yılında Uluova ve Altınova'nın bir kısmının sulanması neticesinde şeker pancarı üretimi Elazığ'da bayağı arttı. Tabi her yıl değişiyor miktarlar. Bazen 20 bin tondan fazla şeker ürettik. Öyle onlar olurdu ki, bizim ambarlarımız bile yeterli gelmezdi" diye konuştu. 
 
2009 yılında su kanallarının veya sulama birliklerinin devre dışı kalması ile birlikte fabrikanın zor durumda kaldığını anlatan Çevik, "Şu anda şeker fabrikasında çalışanlar işlerine devam ediyor. Emekli olanların yerine gelen yok, çalışanlar devam ediyor. Bu yıl ham dolsun pancar miktarını biraz arttırdık. Bir önceki sene 32 bin ton işlerken bu sene pancar miktarı 60 bin tona çıkarmayı başardık. Çıtayı gittikçe yükseltmek istiyoruz. Yalnız olarak bunu zor yapıyoruz, destek gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök de, "Bu tür fabrikaları farklı bir şekilde değerlendirmek lazım. Devletin kar etmeyen fabrikayı kapatıyoruz satıyoruz düşüncesi ile hareket etmesine göz yummak yanlış olur. Şeker fabrikamız yaklaşık 4 bin aileyi yakından ilgilendiriyor. Bizler de fabrikamıza sahip çıkmamız lazım. Bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 95 civarında pancar işleme kapasitesi artmış. Bunlar olumlu güzel şeyler. İnşallah önümüzdeki yıl bu miktar daha da fazla artar" ifadelerini kullandı. 
 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom