Geçmişten Günümüze Şiir Yolculuğu

Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen 'Harput'un Gönül Erleri' programında, oldukça geniş bir arşive sahip olan Harput şiiri halkımızla buluşturuldu.

Geçmişten Günümüze Şiir Yolculuğu Güncel
Oldukça sıcak ve duygu yüklü program, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Programa sesiyle, yorumlarıyla renk katan ünlü sunucu Hayati İnanç, katılımcıları geçmişten günümüze duygu yüklü bir yolculuğa çıkardı.
 
Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Hayati İnanç'ı ilimizde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Başkan Yanılmaz, Belediyecilik adına yapılan çalışmalarda kültür ve sanat eğer ana merkeze oturmuyorsa orada gerçek anlamda bir Belediyeciliğin olmadığını söyledi. 
 
Belediyeciliğin yol, kaldırım yapmak gibi sadece fiziki alanları düzeltmek olmadığını anlatan Yanılmaz, "Gerçek Belediyecilik gönül alanına hitap edebilmektir. Hele Belediyeciliği Elazığ'da yapıyorsanız, 4 bin yıllık kültürün, tarihin ve sanatın merkezinde, yani kadim bir medeniyetin merkezinde yapıyorsanız elbette kültür ve sanata önem vermeniz gerekir. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren kültür ve sanat belediyeciliğini önceledik. Çünkü kültür ve sanat öyle bir noktada durur ki, arkasından fiziki icraatları çeker, getirir. Bunu Elazığ'da görmekten, yaşamaktan mutluluk duyuyorum" diye konuştu.
 
Elazığ Belediyesi tarafından 'Harput Konuşmaları', 'Şehir Konuşmaları', 'Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri' başlıkları adı altında her ay 3 ayrı kültür ve sanat programı düzenlendiğini belirten Başkan Yanılmaz, "Kültür ve sanat bir şov değildir, bunun özellikle bilinmesini istiyorum. Bu bir gönül işidir" dedi. 
 
Daha sonra söz alan ünlü sunucu Avukat Hayati İnanç, Harputlu şairler hakkında bilgiler vererek "Harputlu şairler bizi en çok heyecanlandıranlar arasındadır. Örneğin Abdülhamit Hazmi, besteleriyle güfteleriyle insanın nefesini kesen, çok dokunaklı yakıcı bir şair olan Hacı Hayri Bey, bir şehre şeref vermek için tek başına yeterli olan Osman Bedrettin Hazretleri, Ali Septi Hazretleri ve daha pek çok isim var. Burası bir irfan ocağıdır. Cenabı Hak besbelli sizleri seçkin kulları arasında yaratmış" diye konuştu..
 
Şiirleri günümüz Türkçesine çevirerek de dinleyicilere aktaran ve "Ben Türkçeden Türkçeye tercüme işini yapıyorum" diyen Hayati İnanç, eşsiz yorumuyla Harput şirine can verdi.
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom