DSİ'de Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

Elazığ'da bulunan DSİ 91. Şube Müdürlüğü'nde sel baskınlarının can, mal kaybına neden olmaması için taşkın kontrol tesislerinin amacına uygun olarak işletilmesi ve akarsu yataklarının korunması amacıyla toplantı gerçekleşti.

DSİ'de Koordinasyon Toplantısı Yapıldı Güncel
Elazığ DSİ 9. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen taşkın koordinasyon toplantısına Vali Yardımcısı Mesut Genç Türk, DSİ 91. Şube Müdürü Kasım Benzer, DSİ 9. Bölge Müdürü Okan Bal, ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkaları katıldı. Toplantıda, Elazığ ve ilçe sınırları içerisinde sel baskınlarının mal kaybına neden olmaması için taşkın kontrol tesislerinin amacına uygun olarak işletilmesi ve akarsu yataklarının korunmasının amaçlandığı belirtildi. Aynı zamanda akarsu ve dere yataklarının ıslahı genelgesinin 10. maddesi devir protokolü ile taşkın tesislerinin işletme, bakım ve yönetim sorumluluğu ilgili mahalli idareye devredileceği, devir sonrasında yapılacak bakım ve onarım çalışmaları devralan mahalli idarece devir sözleşmesi hükümlerince yapılacağı bildirildi.
 
DSİ 91. Şube Müdürü Kasım Benzer, toplantıda bir sunum yaptı. Benzer, "Havza bütünündeki hidrolojik denge bozulmakta ve neticede büyük miktarda can ve mal kaybına yol açan taşkın afetleri yaşanmaktadır. Elverişsiz tarım yöntemleriyle topraklar daha yoğun bir şekilde kullanılmakta, ormanlar ve meralar tahrip edilmektedir. Taşkın afetleri giderek daha büyük ve sık olarak görülmektedir. İklim değişiminde yağış rejiminde gerçekleşen bozulmayla birlikte söz konusu artış daha da büyümektedir. Netice olarak ülkemizde taşkınlar sayısında giderek artan bir eğilim bulunmaktadır. Ülkemizde taşkın afetleri depremlerden sonra en büyük ekonomik kayıplara sebep olan tabi afettir" dedi.
 
Toplantı daha sonra il ve ilçelerin genel durum değerlendirmesiyle sona erdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom