Anne Üniversitesi'nde Eğitim Başladı

Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi iş birliği ile kurulan Anne Üniversitesi'nde eğitim başladı.

Anne Üniversitesi'nde Eğitim Başladı Güncel
Türkiye genelinde 5. il olarak Elazığ'da açılan Anne Üniversitesi'nde eğitimler başladı. Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi'nin ortaklaşa çalışması sonucu açılan Anne Üniversitesi'nin açılış programı Belediye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılış programına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Başkan Yardımcıları, Anne Üniversitesi Proje Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Turan, Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri ile Anne Üniversitesi öğrencileri katıldı. Kurumlar arası işbirliğinin önemine değinen Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ, "Bu organizasyonun annelerimiz için önemli arz ediyor. Böyle bir projeyi ortaya koyan belediye başkanımıza ve zamanlarını ayıran öğretim üyesi arkadaşlarıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
 
Anne Üniversitesi'nin hazırlıklarına seçim öncesi başladıklarını ve sosyal belediyecilik projelerinden biri olduğunu belirterek konuşmalarına başlayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, "Yeryüzünde İslam dininin annelere vermiş olduğu değeri, hiçbir din ve hiçbir kültür vermemiştir. Yüce dinimiz ey insanlar cennete girmek istiyorsanız, öncelikle annelerinize saygılı olun, hürmetkar olun diyor. Yüce dinimiz anneyi korumuş ve kutsallaştırmıştır. Tarih boyunca milletimizin annelere büyük önem vermiştir. Osmanlı devlet protokolünde padişahtan sonra ikinci söz sahibinin padişahın annesidir, bunun da anneye verilen önemin bir göstergesidir" diye konuştu. 
 
Yeni Türkiye, yeni Elazığ annelerin ellerinde büyüyüp, gelişip, güzelleşeceğine vurgu yapan Başkan Yanılmaz, "Bu konuda katkı sağlayan öğretim görevlilerine teşekkür ediyorum. Biz Elazığ Belediyesi olarak, bilgilerini paylaşmaları için hocalarımıza alan açtık, fırsat verdik. Bilgileriniz sizde saklı kalmasın, bilgilerinizi aktarın dedik. Onlar da katkı sağladılar" şeklinde konuştu. 
 
Anne Üniversitesi Proje Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Turan, okur-yazar olan anne ve anne adaylarına daha kültürlü daha nitelikli bir yaşam standardı oluşturmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Toplumu inşa eden ve yönlendiren unsurlardan en önemlisi annedir. Annelerin eğitim ve kültürlerine katkı sağlamak büyük önem taşır" dedi.
 
Konuşmaların ardından ilk ders olan 'Beden dili' eğitimini Doç. Dr. Turan verdi. Anne Üniversitesi'nde, anne ve anne adaylarına insan ilişkileri ve iletişim, sağlıklı beslenme ve yaşam, eğitimde ailenin rolü, girişimcilik, boş zaman değerlendirme, temel dini bilgiler, ev ekonomisi ve yönetimi, değerler eğitimi, aile sosyolojisi, çocuk gelişimi ve eğitimi, Kur'an-ı Kerim ve Osmanlıca dersleri verilecek. Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilecek eğitimler 4 Nisan'a kadar devam edecek.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom