Çocuğunuzu Bunlardan Uzak Tutun!

Çocuk Cerrahi Op. Dr. Ahmet Güngör'den çok önemli uyarılar!

Çocuğunuzu Bunlardan Uzak Tutun! Sağlık
Çocuklardan parçalı oyuncak ve temizlik malzemelerinin uzak tutulmasını isteyen Çocuk Cerrahi Op. Dr. Ahmet Güngör, son zamanlarda suda şişen boncuk oyuncakların yutulmasıyla çok fazla karşılaştıklarını, bunun bağırsaklarda tıkanıklığa neden olabileceğini belirterek oyuncakçıların da bunu satmaması gerektiğini söyledi. 
 
Medical Park Elazığ Hastanesi'nde görevli Çocuk Cerrahi Op. Dr. Ahmet Güngör, çocukların özellikle ev ortamında oynarken yuttukları yabancı cisimler ve temizlik maddeleri ile ilgili bilgiler verdi. Küçük yaş grubundaki çocukların çevresindeki her cismi ağızlarına götürerek kendilerini bu şekilde oyaladıklarını ifade eden Op. Dr. Ahmet Güngör, “Bu yabancı cisimler, özellikle parçalanabilir yutulabilir boyutta ise yutuyorlar. Bizlere aileler panikle geliyorlar. Özellikle diş çıkarma dönemlerindeki çocukların çevresinde yutabilecek küçüklükteki cisimlerin bulundurulmaması gerekiyor. Bu durumla çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle iğne, metal para, toka ve küçük cisimlerin yutulmasıyla çok karşılaşıyoruz. Bunlar da çocukların yemek borusunda tıkanma, tahriş oluşturuyor. Hatta aile bu durumu fark etmezse yabancı cisim, yemek borusunda ve bağırsaklarda patlamaya neden olabilir. Bu yüzden mutlaka çocukların yanından küçük cisimleri uzaklaştırmak gerekiyor” dedi.
 
"SUDA ŞİŞEN OYUNCAKLARA DİKKAT EDİLMELİ"
Son zamanlarda sıklıkla karşılaştıkları suda şişen oyuncak boncuklara da dikkat çeken Op. Dr. Ahmet Güngör, ”Bu oyuncak boncuklardan ailelerin mutlaka bilgisi olması gerekiyor. Bu cisimleri oyuncakçıların asla satmaması gerekiyor. Bu cisimler mercimek büyüklüğünde şeker gibi görünüyor. Su içerisine atıp şişince oyun gibi görünüyor ama bunu çocuklar yutabiliyor. Bunların içerisinde toksit içeren maddeler var, bu da bağırsaklarda ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Çocuklar bunlardan fazla alırsa, bağırsaklarında tıkanıklık meydana gelebilir. Son günlerde de sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu konuda uyarıda bulunmak istiyorum. Bunu satan oyuncakçılar da bunun çok tehlikeli olduğunu bilsinler, satmaktan vazgeçsinler ve imha etsinler. Çocuklar için bu oyuncaklar çok zararlı” şeklinde konuştu.
 
"TEMİZLİK MADDELERİNİ BARDAKLA ÖLÇMEYİN"
Evlerde bulunan ve çocukların ulaştığı zararlı maddelerle ilgili de bilgi veren Dr. Güngör, ”Çocuklar için en tehlikeli maddelerden bazıları da çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç çözücü gibi temizlikte kullanılan maddelerdir. Çocukların bunları içmesi geri dönüşümü olmayan çok ciddi sıkıntılar yaratabilir. Ailelerin temizlik yaparken çocuklarını bu maddelerden uzak tutmaları gerekir. Temizlik yapılırken anneler, ölçekle hesap yapmak için bu maddeleri su şişesine ve bardağa koyuyorlar. En büyük hata da bu oluyor. Çocuklar da bunu su zannediyor içiyor. Ailelerin bu maddeleri özel kutularında tutmaları lazım. Özel kapaklı kutuları çocukların açma ihtimali yok” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom