Kalkınma Bakanı Yılmaz, Elazığ’da

Yılmaz: "Önümüzdeki plan döneminde sadece 430 milyar dolara yakın kamu yatırımı öngörüyoruz"

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Elazığ’da Güncel
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda kamu yatırımlarının daha da artmasını öngördüklerini belirterek, "430 milyar dolara yakın sadece kamu yatırımları öngörüyoruz" dedi.
 
Yılmaz, Bingöl'e gitmek üzere geldiği Elazığ Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır yatırım yaptıkları Bingöl Havalimanı'nın yarın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılacağını belirtti.
 
Havalimanlarının önemli yatırımlar olduğuna dikkat çeken Yılmaz, nitelikli insanları, yatırımcıları ve turistleri getirmede havalimanlarının önemli olduğunu ifade ederek, "Havaalanları sınıf atlatan yatırımlar. İçinde bulunduğu kente sınıf atlatan yatırımlar. Bu anlamda da önemli diye düşünüyorum. Bunlar aslında bölgenin varlıkları. Bingöl, yine çevre illerden havaalanlarının uçuş saatlerine göre kullanılacak. Yine afet durumlarında, Allah korusun ve göstermesin ama o tür durumlarda da havalimanları önemli" diye konuştu.
 
Bakan Yılmaz, bir gazetecinin, Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi'ne neler yapılacağını sorması üzerine, şunları söyledi: 
 
"Bu plandan sonra biliyorsunuz bölgesel planlar hazırlıyoruz. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) için özel eylem planları hazırlıyoruz. Şimdi genel planlanımızla uygun bir şekilde sürdürüyoruz. Bütün Türkiye'ye olduğu gibi bu bölgemize de önümüzdeki 5 yılda yine yatırımlarımız devam edecek. Geçtiğimiz 7 yılda Türkiye geneli için söylüyorum, 2013 fiyatlarıyla 391 milyar Türk lirası kamu yatırımı yapmışsız. Önümüzdeki plan döneminde bunun daha da artmasını öngörüyoruz. 430 milyar dolara yakın bir sadece kamu yatırımları öngörüyoruz. Tabi teşvik ve özel sektör yatırımları da var. Bu huzur ortamıyla birlikte bu bölgelerimizde özel sektör yatırımlarında da ciddi bir ivme olduğunu görüyoruz.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom