Yeni Türkiye yolunda kadınlarımız

'Yeni Türkiye Yolunda Kadınlarımız' konusunun ele alındığı 'Harput Konuşmaları', yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Yeni Türkiye yolunda kadınlarımız Güncel
Elazığ Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık konuşmacı olarak katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi olarak Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla pek çok etkinlik düzenlediklerini ifade ederek, "Toplum içinde kadınlarımıza, annelerimize ne kadar çok değer verirsek, toplum olma bilincimiz o kadar güçlenir" dedi.
 
Tarih boyunca milletimizin kadınımıza hiç bir kültürde görülmeyecek kadar büyük bir önem verdiğini ifade eden Başkan Yanılmaz, "Osmanlıyı 1200'lü yıllardan 1900'lü yıllara kadar hakim güç kılan en önemli unsurlardan birisi de first lady'dir. Osmanlıda first lady annedir. Dünyada bunun başka bir örneği de yoktur. Kadının en büyük özelliği anneliktir. Biz cennetin annelerin ayakları altına serildiği inancıyla hareket eden bir nesiliz" diye konuştu.
 
Ney dinletisi ve şiirlerle süslenen programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık ise kadınların toplumda çok önemli bir misyona sahip olduğunu ifade ederek, yakın geçmişte yaşanan Gezi olayları ve 17-25 Aralık darbe girişimlerinin önlenmesinde kadınların büyük rol oynadığını, kadınların demokrasiye ve sandığa daha çok sahip çıkması gerektiğini söyledi.
 
"AİLE DEĞERLERİMİZİ YENİDEN SORGULAMALIYIZ"
Aile değerlerimizi, annelik ve kadın anlamında yeniden sorgulamamız gerektiğini anlatan Özışık'ın, "Çocuklarımızı yetiştirirken kızım dikkatli ol deriz. Artık bu dönemin sonu gelmiştir. Kızım dikkatli ol demekten öte oğlum namuslu ol deme dönemini başlatmamız lazım" sözleri, salondan büyük alkış topladı.
 
Kadınların sorunlarının çözümü noktasında ne kadar yasa çıkarılsa da çözüm olmayacağını ifade eden Özışık, kadınların hak ettikleri noktaya gelebilmesinin toplumsal değişime bağlı olduğunu, bunun da çocuklarımıza daha küçük yaşta verilecek eğitim ve bilinç ile mümkün olacağını kaydetti.
 
28 Şubat sürecinde ülkede yaşanan sıkıntılara da değinen Özışık, bu süreçte özellikle inançlarını yaşayan kadınların çok büyük sıkıntılar yaşadığını anlatan Özışık, "Bugünlere gelmemizde kadınlarımızın yaşanan o zulüm karşısındaki sergilediği muhteşem direncin çok büyük bir katkısı olmuştur" diye konuştu. 
 
Türkiye'nin bugün geldiği noktadan ve özellikle barış sürecinden de bahseden Özışık, bu süreçte ülkenin kadınlarımıza her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu belirtti. 
 
Program sonunda Başkan Yanılmaz, Özışık'a katkılarından dolayı teşekkür ederek, çeşitli hediyeler verdi. Başkan Yanılmaz program çıkışında ise katılımcı bayanların Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, karanfil ve hediyeler verdi.
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom